Subiektywny przewodnik po tkaninach i dzianinach do szycia bielizny

at
subiektywny-przewodnik-po-tkaninach-i-dzianinach-do-szycia-bielizny
W tym poście chciałabym podzielić się z Wami moja wiedzą na temat materiałów, które można wykorzystać i są wykorzystywane do szycia bielizny, a w szczególności biustonoszy. Jest to pierwszy z kilku postów zaplanowanych jako krótkie wprowadzenie do projektowania i szycia bielizny według Waszego, oryginalnego pomysłu. Chciałabym tylko zaznaczyć, iż jestem pasjonatką nie profesjonalistką, więc jeżeli w czymś się pomyliłam lub cokolwiek pominęłam proszę o tym wspomnieć – uzupełnię post. W poście omówię popularne materiały, które wykorzystywane są szczególnie za granicą, stąd używanie angielskich nazw, gdyż zaopatrzenie do szycia bielizny, w Polsce nie jest tak bogato dostępne.

 

Większość biustonoszy podczas szycia wymaga przygotowania kilku materiałów z których będzie wykonany. W szczególności biustonoszy usztywnianych, z fiszbinami, na których teraz się skupię. Przy wyborze materiału podczas planowania biustonosza, szczególną uwagę należy zwrócić na rozciągliwość materiału lub jego brak. Jeżeli chodzi o miseczkę, zwykle powinna być powleczona tkaniną nierozciągliwą, która będzie przytrzymywać jej formę, dzięki której nie będzie się odkształcać. Powinien być to materiał gładki, cienki oraz mocny. Tak by forma swobodnie pracowała razem z ruchem piersi. Oczywiście istnieje wiele modyfikacji modeli biustonoszy i tak na prawdę tylko wyobraźnia ogranicza nas w projektowaniu bielizny. Dlatego też, można połączyć np. tkaninę nierozciągliwą z koronką. Należy wtedy zwrócić uwagę na gęstość koronki, gdyż gdy będzie rzadka – ciało może się przez nią “przeciskać”. Chodzi tutaj o napór piersi, szczególnie tych w większych rozmiarach.
Pierwszą popularną tkaniną jest tak zwany Duoplex, który z jednej strony jest matowy, zaś z drugiej połyskliwy. Można zatem wybrać sobie efekt, jaki chcemy uzyskać podczas szycia biustonosza. Duoplex jest wytrzymałą tkaniną, można go spotkać w bogatej gamie kolorystycznej, wykonany z poliestru.
Kolejną tkaniną jest Simplex, często spotykany w wersji błyszczącej. Składa się w 100% z nylonu. Jest cieńszy niż Duoplex, ale tak samo dobrze podtrzymujący miseczki. Bardzo łatwo się z nim pracuje oraz dopasowuje do odpowiednich kształtów. Podobnież “leży jak ulał”.
W szyciu biustonoszy wykorzystuje się również tkaniny bambusowe. Które idealnie sprawdzają się w roli podszewki czy pokrycia, a także nawet jako kieszenie na protezy piersi – a to z tego powodu, gdyż mają właściwości antybakteryjne. Są naturalne. Bardzo dobrze rozciągają się w obie strony.
Podwójnie tkany Power Net jest idealny do taśm czy mostków. Bardzo przyjemny i stabilny. Najlepiej sprawdza się do mniejszych i lżejszych piersi oraz majtek, zarówno tych na co dzień jak i sportowych.
Modal jest tkaniną z rodzaju sztucznego jedwabiu. Zrobiony z naturalnej celulozy. Łączy w sobie cechy tkaniny oddychającej oraz miękkiej. Rozciąga się w jednym kierunku. Idealnie sprawdza się do miseczek, bielizny nocnej, bielizny oraz jako podszewka.
Innym ciekawym materiałem jest siatka, czyli znajdziecie ją pod nazwą Strech Mesh. Rozciągliwa, siatkowana tkanina, które jest idealna jako pokrycie miseczki, wystarczy nałożyć ją na miseczkę, naciągnąć, spiąć szpilkami tak by nie powstały zakładki, przeszyć i gotowe.
Do szycia bielizny używanych jest jeszcze wiele innych tkanin czy dzianin np. jersey, wiskozo-jersey, tiul, różnego rodzaju koronki, trykoty czy nawet pianki. Jedno jest pewne, należy najpierw nauczyć się szycia oraz projektowania bielizny od podstaw, następnie dopiero możemy kombinować i łączyć materiały. Istotne jest to z tego powodu, iż bielizna, a szczególnie biustonosze to ta część ubioru, która musi idealnie podtrzymywać biust i dopasowywać się do niego. Inaczej możemy zrobić sobie krzywdę, nawet zdrowotną – chodząc w źle dobranym czy uszytym biustonoszu.

 

Oczywiście zapraszam Was do mojej grupy związanej z bielizną. Pierwsza w Polsce grupa poświęcona szycia bielizny!