Majtki menstruacyjne, okresowe, chłonne

Majtki menstruacyjne, przy tych majtkach najczęściej określam je jako majtki chłonne, możesz używać samodzielnie lub jako wsparcie, na przykład przy kubeczku. Świetnie się sprawdzą na noc lub gdy chcemy sobie odpocząć od kubeczka czy podpasek. Jeżeli w pierwszych dniach krwawienia masz „przecieki” lub czujesz się niepewnie, spokojnie możesz wspomóc się tego rodzaju bielizną. Gdy tworzyłam wykrój na te majtki, zrobiłam szerszą niż w tradycyjnych majtkach wkładkę krocza. Ma ona ok 8 cm, dzięki czemu delikatnie zawija się na pachwinach pod spód. Ten zabieg zastosowałam po to, by krew zbierała się tylko na warstwach chłonnych, a nie wsiąkała w gumę. Oczywiście szerokość wkładki jest sprawą bardzo indywidualną i warto zrobić odszycie próbne z innego jerseyu bawełnianego, dla sprawdzenia wykroju i wprowadzenia ewentualnych poprawek.

Kiedy można ich używać?

Są to majtki, które mają wiele zadań i nie ograniczają się tylko do noszenia w trakcie trwania okresu. Są to majtki przeznaczone również dla osób z nietrzymaniem moczu, uprawiających sporty w których krocze jest narażone na obtarcia i niewygodne pozycje, dla osób w trakcie połogu (chociaż wykorzystywałabym je w późniejszych dniach/tygodniach połogu, mniej intensywnych, nie na samym początku), dla osób które mają przed sobą dopiero pierwszą miesiączkę i chcą się czuć komfortowo na co dzień. Takie majtki można również uszyć w wersji mini, czyli jako treningowe dla dzieci. Jeżeli Twoje dziecko zaczyna uczyć się kontroli nad moczem, myślę że będzie to idealne rozwiązanie. Majtki nie przeciekną w razie zrobienia siku, ale też dadzą dziecku znać, że nie ma już pieluszki i ma mokro między nogami. Tutaj chciałabym zaznaczyć, że krew menstruacyjna i mocz różnią się w odczuciach na warstwie chłonnej. Mocz będzie już odczuwany jako coś bardziej mokrego, a krew będzie wysychać we wkładzie chłonnym.

Używanie majtek

Mając na uwadze okres, to ile nosimy takie majtki zależy tylko i wyłącznie od nas i intensywności krwawienia. Osobiście w dwóch pierwszych, najbardziej obfitych dniach okresu, mogłabym je nosić maksymalnie 10h, ale zdecydowanie częściej noszę je ok. 8h. Gdy czujemy się już niekomfortowo, można zmienić majtki na nową parę, a poprzednie włożyć na przykład do saszetki uszytej z wodoodpornego PULu, który zabezpieczy majtki w torebce. Jeżeli w trakcie krwawienia pojawiają się większe bądź mniejsze skrzepy, spokojnie można je zebrać papierem podczas wizyty w toalecie. Majtki mają swoją chłonność i największy jej poziom, powinny uzyskać już po pierwszym praniu.

Z czego są wykonane?

Może napiszę trochę przewrotnie, z czego najlepiej ich nie wykonywać? Jakie materiały do uszycia takich majtek to zły pomysł? Z pewnością złym pomysłem jest zbyt duża ilość poliestru w składzie poszczególnych warstw. Zawsze trzymam się zasady by bielizna, a szczególnie majtki, miały jak najlepszy skład dla mojego zdrowia i higieny.

Warstwa wierzchnia

Na warstwę wierzchnią czyli główny materiał majtek zwykle wybieram jersey bawełniany z elastanem. Możesz również wykorzystać jersey wiskozowy czy bambusowy. Z pewnością bardzo cienkie materiały w połączeniu z grubszą wkładką w kroku, mogą dawać gorszy efekt wizualny na ciele, właśnie ze względu na różnicę w grubościach. Najczęściej używam jerseyu o gramaturze ok 200g. Jersey wykorzystuję nie tylko na przód oraz tył majtek, ale również na zewnętrzną warstwę wkładu chłonnego, który zamyka nam całą konstrukcję. Stawiamy na materiały naturalne, dobrze oddychające i delikatne dla ciała. Dlatego jeżeli masz do dyspozycji jersey z elastanem o dobrym składzie, możesz spokojnie użyć go na wkładkę krocza od strony ciała.

Wkład chłonny

Wiele doświadczeń związanych z szyciem oraz doborem materiałów we wkładzie chłonnym, można czerpać z pieluszek oraz podpasek wielorazowych. Chłonność wkładu na podstawie właściwości materiału oraz jego gramatury, dobieramy do intensywności okresu. Obecnie na rynku jest wiele fantastycznych materiałów, które możemy wykorzystać na wkład chłonny. Chciałabym pokazać Ci kilka z nich, dzięki którym możesz wybrać to, co jest dla Ciebie najwygodniejsze.

 • Tkanina frotte bambusowa 500g (100% bambus)
 • Dzianina bambus – bawełna / biobawełna 340-370g (80% bambus, 20% biobawełna z certyfikatem GOTS)
 • Dzianina konopna 400g (20% konopie, 50% wiskoza bambusowa, 30% biobawełna)
 • Polar bambusowo lniany 400g (30% len, 45% bambus, 25% bawełna organiczna)
Tkanina bambusowa frotte 100% bambus
Dzianina bambus – bawełna / biobawełna
Dzianina konopna
Polar bambusowo lniany

Wkład chłonny to nie tylko materiały mające za zadanie wchłonąć krew menstruacyjną. Bardzo ważnym elementem i sensem takich majtek jest PUL. PUL czyli poliester laminowany membraną poliuretanową. Można go dostać również w wersji recyklingowanej. PUL ma za zadanie zatrzymać przeciekanie krwi na zewnątrz, ale nie blokować przepływu powietrza i pary. Jest paroprzepuszczalny, więc nie „zaparzamy się” tak jak w przypadku użycia wielu warstw poliestru w całym wkładzie chłonnym. PUL to jedyna taka warstwa. Do tych wszystkich warstw, należy dodać również warstwę wierzchnią wkładki od strony krocza. Jeżeli na warstwę zewnętrzną używacie dobrej jakości, naturalnego materiału z certyfikatami, spokojnie można również go użyć na wierzch wkładki. Może być to jersey 100% bawełna lub z mieszanką elastanu, np. 95% bawełna i 5% elastan.

PUL – laminowany wodoodporną membraną poliuretanową poliester

Zestaw do szycia majtek menstruacyjnych

Przygotowując zestaw do szycia majtek menstruacyjnych czy chłonnych, wykorzystałam takie materiały jak:

 1. Jersey bawełniany z elastanem 95% bawełna organiczna z certyfikatem GOTS, 5% elastan (kolor czarny)
 2. Tkanina frotte 100% bambus (kolor czarny)
 3. PUL (kolor czarny)
 4. Guma łamana matowa 20 mm (kolor czarny) – delikatne wykończenie, dzięki któremu można bez problemu wykończyć wszystkie warstwy wkładki chłonnej oraz resztę podkroju majtek.

Dlaczego wybrałam jersey bawełniany GOTS i frotte 100% bambus jako dwa główne materiały do uszycia tych majtek?

Mając na względzie środowisko i to, że sama staram się o nie dbać, wybieram materiały, które nie tylko posłużą na długo, ale również nie są obciążające dla środowiska. Bawełna organiczna z której jest wytwarzany jersey bawełniany z certyfikatem GOTS, musi spełniać wiele skrupulatnych kryteriów: minimalizowanie zużycia wody w produkcji, zakazane jest używanie odmian genetycznie modyfikowanych czy pestycydów. Tutaj chciałabym Ci polecić wpis Beaty z Proste Miasta, właśnie o bawełnie organicznej.

Natomiast bambus jest bardzo trwałym i wytrzymałym materiałem. Ma właściwości antygrzybiczne i antybakteryjne, co wpływa pozytywnie na zastosowanie go w warstwie wkładu chłonnego. Jest zdecydowanie lepszym materiałem niż bawełna pod względem chłonności, ponieważ potrafi wchłonąć aż do 60% więcej wody niż bawełna. Dzięki właściwościom termoregulacyjnym, w lato nie będzie Ci zbyt gorąco i osobiście sprawdzają mi się majtki z wkładem bambusowym nawet w trakcie upalnych dni. Podobnie jak w przypadku wyżej wymienionej bawełny, nie stosuje się w produkcji tej tkaniny pestycydów.

Jak prać majtki?

Swoje doświadczenie w praniu majtek chłonnych, przenoszę bez problemu z własnego doświadczenia z pieluszkami wielorazowymi czy podpaskami. Takie majtki najlepiej prać w ekologicznych płynach do prania, ponieważ popularne detergenty do prania przez swój skład, mogą obniżać chłonność majtek, podpasek wielorazowych czy pieluszek. Zasada przy tych produktach jest taka sama, więc jeżeli masz doświadczenie z podpaskami i pieluszkami wielorazowymi, stosuj wypracowane przez siebie metody. Nie używaj środków piorących zawierających mydło i pochodne, ponieważ mydło może wejść w strukturę materiału chłonnego i sprawić, że krew nie będzie przez nie wchłaniana. Majtki możesz prać na dwa sposoby: ręcznie lub w pralce. Poniżej przedstawiam Ci główne zasady prania:

 • użyte majtki namocz lub przepłukuj w chłodnej wodzie, pozbędziesz się krwi z każdej warstw majtek;
 • możesz je delikatnie odcisnąć i odłożyć do prania lub przeprać od razu ręcznie;
 • nie pierz majtek w temperaturze powyżej 40 st. C (jest to uwarunkowane zaleceniami producentów materiałów użytych do uszycia tych majtek);
 • jeżeli pierzesz w pralce, nie wiruj na wysokim obrotach;
 • pozostaw miejsce w pralce na tzw. luźne pranie, żeby środek piorący mógł dotrzeć w każdą warstwę majtek czy innych rzeczy, które pierzesz;
 • do prania możesz dodać ekologicznego odkażacza. Naturalne środki odkażające są skuteczne już w praniu od 30 st. C;
 • wypranych majtek nie susz w suszarce bębnowej, ani na kaloryferze. Suszenie w wysokiej temperaturze, może uszkodzić warstwę wodoodporną z PULu. Jest to warstwa, która zabezpiecza majtki przed przeciekaniem, więc jej uszkodzenie może spowodować rozszczelnienie się majtek;
 • majtki susz w przewiewnym miejscu.

Podsumowanie

To, czy jest to produkt dla Ciebie, pozostawiam do Twojej indywidualnej oceny. W okresie nie ma nic zniesmaczającego, jest to naturalny proces. Każdy jednak ma wpływ na to, jakie środki chce stosować podczas trwającej miesiączki.

Jeżeli nie chcesz korzystać na początek z całego zestawu do szycia majtek menstruacyjnych, możesz kupić sam wykrój wraz z instrukcją szycia w formie zdjęć lub wykrój z kursem szycia online.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry