Jak zacząć szyć bieliznę?

Jeżeli tu jesteś, to znaczy, że w jakiś sposób zainteresował Cię temat szycia bielizny. Ale czy wiesz od czego zacząć domową naukę szycia biustonosza na fiszbinie, braletów, majtek, pasów do pończoch i innych elementów bielizny? Jeżeli nie, z przyjemnością podpowiem Ci jak zacząć szyć bieliznę.

Ten wpis będzie się opierał na formacie wideo oraz treści pisanej. W filmie możesz obejrzeć mój ogólny wstęp do szycia bielizny. Opowiadam głównie o tym, z jaką postawą dobrze jest zacząć szycie bielizny, dlaczego warto pozwolić sobie na popełnianie błędów oraz co jest dla mnie podstawą w tworzeniu bieliźnianych projektów.

Z jakich źródeł korzystać?

W krawiectwie bardzo ważna jest praktyka i ćwiczenie technik których się uczymy. Oczywiście najlepszym sposobem na naukę szycia (każdej dziedziny, bielizny czy ubrań), jest uczestnictwo w kursach stacjonarnych. To na nich często najwięcej umiejętności zostaje nam przekazanych. Jednak jeżeli chcesz uczyć się samodzielnie w domu, możesz skorzystać z kursów online czy innych internetowych źródeł jak blogi czy grupy na Facebooku.

W tym wpisie skupię się na samodzielnej nauce w domu. Dlatego poniżej, znajdziesz linki do blogów, grup, wykrojów, książek czy sklepów z akcesoriami do szycia bielizny. Kolejność jest przypadkowa.

Od jakich projektów zacząć?

Jednak wcześniej, chciałabym podpowiedzieć Ci od jakich projektów warto rozpocząć naukę szycia bielizny tak, by nie zrazić się już na samym początku. Moim zdaniem najłatwiej zacząć od majtek. Dlaczego majtki? Ponieważ dzianinę, którą przy pierwszym szyciu sugeruję jest jersey z elastanem. Jest to materiał, który wiele z nas zna, chociażby z szycia ubranek dziecięcych, podkoszulek, legginsów. Nie jest to materiał bardzo trudny w szyciu, więc tym krokiem możesz uprościć sobie naukę szycia bielizny już na samym początku.

Na wykończenie wkładki krocza możesz użyć ten sam materiał lub domówić jersey 100% bawełna. Majtki są dobrym projektem na początek, ponieważ możesz uszyć je z resztek materiałów po szyciu jakiegoś innego projektu. Całkowity koszt raczej nie będzie przekraczał ceny około 2 metrów gumy na wykończenie majtek.

Jeżeli jestem przy gumie, podstawową z ozdobnym brzegiem znajdziesz w pasmanteriach stacjonarnych. Możesz kupić z taką z węższym lub szerszym ozdobnym brzegiem, gumę łamaną czy dzianą. Wpis o tym, jakimi sposobami możesz wykończyć majtki przeczytasz TUTAJ.

W moim sklepie znajdziesz kilka darmowych wykrojów na majtki, więc tak naprawdę nawet za wykrój nie musisz nic płacić.

Blogi

Polecę Ci wiele inspirujących blogów, na których znajdziesz mnóstwo cennej wiedzy odnośnie do szycia bielizny. Mam nadzieję, że na każdym z nich znajdziesz coś co Cię zainteresuje.

Grupy na Facebooku

Grupy na Facebooku, to fantastyczne źródło wiedzy. Wiele osób szyje bieliznę na swój własny sposób. Każda metoda jest dobra, jeżeli przynosi dobre, a przede wszystkim wygodne efekty. Dodatkowym plusem grup na Facebooku jest dyskusja która się tam toczy. Można wymieniać spostrzeżenia, doświadczenia, polecać sprawdzone metody, książki czy sklepy.

Wykroje

Nie inaczej jest z wykrojami. Znajdziesz naprawdę mnóstwo wykrojów z różnej kategorii. Tak naprawdę możesz zerknąć do powyższego spisu blogów, ponieważ u tych osób znajdziesz wiele płatnych i darmowych wykrojów. Poniżej podlinkuję te najpopularniejsze darmowe na początek. Zestawienie wykrojów podzielonych na konkretne kategorie, pojawi się w oddzielnym poście.

Książki

Wiedzę o szyciu bielizny można czerpać również z wielu książek. Zachęcam Cię do przeczytania mojego wpisu o książkach, które posiadam i które polecam. Od tamtego wpisu moja biblioteka znaczenie się powiększyła, ale głównie o konstrukcję, a nie o szycie bielizny. Wpis z aktualizacją jest planowany po publikacji kolejnego filmu o tym, jak zacząć konstrukcję bielizny.

Sklepy

Poniżej znajdziesz najpopularniejsze sklepy z akcesoriami i materiałami do szycia bielizny. Są to sklepy z których zamawiam osobiście i jestem zadowolona z jakości oferowanych produktów. Chciałabym zaznaczyć, że ten post nie jest sponsorowany i piszę to tylko i wyłącznie z własnego doświadczenia jako klient.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top