6 sposobów na wykończenie majtek

Bardzo często dostaję pytania o to, jak wykończyć bieliznę. Dzisiaj skupię się na wykańczaniu brzegów szytych przeze mnie majtek. Czy 6 sposobów na wykończenie majtek to wystarczająca ilość? Pewnie tak, ale każdy ma swój ulubiony i można wykorzystywać je zamiennie.

Mnogość sposobów na wykończenie bielizny jest jednym z powodów, dla których nie dodaję w swoich wykrojach zapasów na szwy. Wychodzę z założenia, że łatwiej jest dodać samodzielnie zapas na wykończenie bielizny według używanych przeze mnie wykończeń, niż modyfikować dodane już wcześniej zapasy na jedno konkretne wykończenie.

Guma łamana

Cechą charakterystyczną gumy łamanej jest jej zagięcie po środku, dzięki któremu można składać ją na pół. Zwykle ma ona dwie strony, matową i błyszczącą. Jednak znajdziesz wiele rożnych rodzajów tej gumy. Całe matowe, brokatowe czy z ozdobną wypustką na zgięciu. Mogą być one miękkie, nieco sztywniejsze, szerokie lub węższe. Występują w wielu kolorach. Samą gumę możesz wszywać od strony matowej i błyszczącej – wybór należy do Ciebie.

Jak szyć?

Mam swój ulubiony sposób na wszywanie gumy łamanej. Ostatnio na Instagramie pokazywałam filmik na stories oraz wpis – jak szyć ten rodzaj gumy. Gumę łamaną szyję pochylonym, bardzo wąskim zygzakiem tzw. ścieg piorunowy, „zygzak błyskawiczny”. Skąd ta nazwa? Ścieg ten, jest bardzo podobny do błyskawicy i stąd takie skojarzenia. Gumę łamaną najpierw składam na pół, podkładam pod stopkę, szyję kilka centymetrów bez materiału i zatrzymuję się. Szyję tuż przy krawędzi. Wkładam pomiędzy brzegi gumy materiał, szyję dalej mając już w gumie materiał.

Guma obszywkowa / obszywka

Guma obszywkowa, inaczej pisząc obszywka, jest gumą trochę rzadziej spotykaną w sklepach dla detalistów. Można ją rozpoznać po tym, że z jednej strony jest pluszowa, delikatna dla ciała, zaś z drugiej, jest bardziej szorstka lub satynowa. Tak jak guma łamana może występować w różnych szerokościach, kolorach oraz może mieć wiele różnych kształtów ozdobnego brzegu. Bo właśnie ten ozdobny brzeg, wypustka jest jej cechą charakterystyczną. Po wszyciu i podwinięciu takiej gumy, ozdobna wypustka jest wykończeniem brzegu.

Jak szyć?

Gumie obszywkowej poświęciłam osobny wpis, ponieważ jest najczęściej stosowanym wykończeniem zarówno w majtkach jak i biustonoszach. W tym wpisie, dowiesz się jak powinien wyglądać dobrze dobrany i wykonany ścieg, którym będziesz wszywać ten rodzaj gumy. Nie ma znaczenia, którą stroną wszywasz gumę, jednak najczęściej pluszowa, miękka strona gumy, znajduje się od strony ciała. Gumę przykładam krawędzią bez ozdobnego brzegu do krawędzi prawej strony materiału. Przeszywam, a następnie zawijam pod spód. Ozdobny brzeg gumy mam teraz na krawędzi materiału, a po prawej stronie majtek szyję drugim ściegiem.

Taśma ozdobna / koronkowa

Jeżeli nie mam żadnej gumy, można wykończyć brzeg bielizny taśmą ozdobną lub wąską taśmą koronkową. One również występują w wielu kolorach, rozmiarach czy szerokościach. Warto wybierać te delikatne dla ciała po to, by bielizna była po prostu wygodna. Naszywa się ją na brzeg materiału.

Jak szyć?

Ozdobną taśmę, naszywam na krawędzi na przykład pokroju pośladków czy całych nóg. Najczęściej robię to ściegiem zygzak. Po naszyciu takiej ozdobnej taśmy, wycinam spod spodu resztki materiału głównego majtek, aż do ściegu wykonanego zygzakiem. Po co to robię? Chcę by pod taśmą nie było żadnego materiału i by mógł swobodnie prześwitywać.

Ozdobny brzeg koronki

Gdy mam ochotę na bieliznę uszytą w całości z koronki lub chociaż jej część na przykład tył majtek, wykorzystuję koronkę z metra lub na szerszej taśmie. Brzeg bielizny, przykładowo może być to podkrój na pośladkach, układam na ozdobnym brzegu koronki i po prostu wycinam tą część. Mam tutaj nie tylko brzeg majtek wykończony ozdobnym brzegiem koronki, ale także majtki uszyte właśnie z koronki.

Jak szyć?

Ten sposób wykorzystuję najczęściej wtedy, gdy chcę by całe moje majtki były uszyte z koronki lub ich część, na przykład sam tył. Podkrój nóg lub pośladków (wycięte części wykroju) układam wzdłuż ozdobnego brzegu koronki. Następnie według linii wykroju wycinam poszczególne części. W ten sposób nie muszę dodatkowymi gumami wykańczać brzegu majtek, ponieważ moim wykończeniem jest właśnie ozdobny brzeg koronki.

Guma ozdobna

Guma ozdobna jest bardzo podobna do gumy dzianej, płaskiej. Ma ona dodatkowo ozdobny element na brzegu, podobnie jak guma obszywkowa. Jednak nie są to tylko ozdobne wypustki, mogą być to falbanki, koronki czy paseczki.

Jak szyć?

Przykład zastosowania takiego wykończenia możesz zobaczyć w niedawno opublikowanym darmowym wykroju dziewczęcym, w rozmiarach od 86 do 116 cm. To wykończenie nie musi być odpowiednie dla każdego, nie wszyscy lubią tak mocno wystające elementy ozdobne. Jednak dla mnie jest bardzo urocze, dziewczęce i naprawdę je lubię. Grunt to miękka i delikatna guma. Taką gumę wszywam po prawej stronie materiału. Przykładam krawędź gum bez jej ozdobnego brzegu do krawędzi materiału, po prawej stronie. Wszywam ją na overlocku (bez użycia noża, żeby nie naruszyć struktury gumy). Następnie zawijam gumę pod spód i po wierzchu przeszywam ściegiem zygzak lub trójskok dla zamocowania gumy.

Guma dziana płaska / majtkowa

Guma dziana płaska, jest to rodzaj taśmy elastycznej, która jest delikatna w dotyku, nie ma na jej powierzchni wyczuwalnych w dotyku zgrubień. Wielokrotnie rozciągana (tak jak w przypadku omawianych wcześniej gum) wraca do swojej naturalnej długości. Bardzo często stosowana w szyciu nie tylko bielizny ale również ubrań i dodatków.

Jak szyć?

Z kolei ten rodzaj wykończenia, guma płaska dziana, inaczej zwana majtkowa, została wykorzystana do uszycia pokazowych majtek do darmowego wykroju chłopięcego w rozmiarach od 86 do 116 cm. Jest to jedyny rodzaj gumy, którego nie widać ani na prawej, ani na lewej stronie majtek. Jest to dobry sposób wykończenia dla osób, które nie lubią żadnych wystających, ozdobnych wykończeń. Jak wszywać taką gumę? Odwrotnie niż poprzednie, wszywam wzdłuż krawędzi po prawej stronie. Wszywam ją od razu na overlocku (również wyłączam nóż). Następnie zawijam pod spód na lewą stronę i przeszywam ściegiem typu zygzak lub trójskok.

Sposobów może być znacznie więcej, pewnie macie swoje ulubione – napiszcie, jakie najczęściej metody wykańczania majtek stosujecie? Która jest Waszą ulubioną?

6 thoughts on “6 sposobów na wykończenie majtek”

  1. Bardzo dobry artykuł, prosto i przejrzyście, dzięki! Mam dwa pytania: 1) Odnośnie gumy płaskiej – „Odwrotnie niż poprzednie, wszywam wzdłuż krawędzi po prawej stronie.” – to nie po lewej przypadkiem? czy nie rozumiem czegoś… 2) jaką długość gumy (płaskiej/obszywkowej/gumokoronki) wziąć do szycia? Pewnie ciut krótszą niż długość obszywanego materiału, są na to jakieś wzory? 🙂

    1. Klaudia Prusińska

      Przy takiej gumie można zastosować dwa różne sposoby wszywania. Zaraz to dopiszę. Jeżeli nie przeszkadza nam widok gumy od spodu, można wszyć ją tak jak opisuję. Czasem mamy takie płaskie gumy krawędziowe, które właśnie na jednej ze swoich krawędzi mają lekko zaokrąglony brzeg i może wystawać milimetr czy dwa poza krawędź majtek. Taką gumę jak na obrazku można schować pomiędzy warstwy – szyjemy ją podłożoną na lewej stronie ale szyjemy od prawej overlockiem i zawijamy do środka. Następnie przeszywamy po wierzchu zygzakiem lub trójskokiem. 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top