Majtki ze średnio wysokim stanem – darmowy wykrój „Monika”

Majtki ze średnio wysokim stanem to majtki wygodne i zakrywające brzuch. Cechą charakterystyczną tego modelu jest obwód sięgający do pępka. Wysokość ostateczna majtek zależy od naszego wzrostu.

Wykrój jest bazową wersją. Możesz go dowolnie modyfikować dodając różne cięcia czy wstawki. Spójrz na zdjęcie tyłu majtek. Dodałam tutaj koronkową wstawkę. Znajduje się ona na samym środku tyłu. Została wycięta jako trójkąt zszyty na środku. Połówki koronki to ich lustrzane odbicie.

Wykrój posiada wkładkę krocza o średniej szerokości – 6 cm. Możesz dowolnie zmieniać jej szerokość. Jeżeli wykorzystasz ten wykrój jako bazę do uszycia dołu od stroju kąpielowego, sugeruję zrobienie szerszej wkładki po to, by czuć się komfortowo.

Wykrój jest przewidziany na dzianinę o rozciągliwości między 50 a 70%. Nic nie stoi na przeszkodzie by użyć inną dzianinę, lecz pamiętaj, żeby odszyć model próbny i zdecydować czy nie musisz zmienić rozmiaru.

Jak szyć?

Przede wszystkim warto zacząć od TEGO wpisu na blogu, w którym pokazuję jak uszyć majtki. Zasada szycia większości majtek jest taka sama, może różnić się detalami i sposobem wykończenia.

Majtki zszywam najpierw na wkładce krocza tak, by dodać do nich podszewkę i przyszyć do wkładki przód oraz tył majtek. Następnie w podkrojach nóg wszywam wybraną gumę lub podwijam brzegi. Po wykończeniu podkrojów, zszywam jedną parę boków majtek. Następnie wykańczam po całości obwód majtek wybranym sposobem.  Na samym końcu zszywam drugą parę boków majtek. Pozostaje mi jedynie dodać jakieś ozdoby, na przykład w postaci kokardek. Uwaga! Wykrój nie zawiera dodatków na szwy.

Rodzaje materiałów

Materiał na majtki powinien być przede wszystkim wygodny dla Ciebie. Pamiętaj, że musi być to dzianina o odpowiedniej rozciągliwości. Możesz użyć zarówno jerseyu z elastanem, modalu jak i mikrofibry. Wybór należy do Ciebie.

Podobnie jeżeli chodzi o gramaturę materiału. Zwykle wybieram te poniżej 200g, ale tak jak piszę, musisz przetestować samodzielnie jakość i wygodę danego materiału.

Jeżeli chodzi o dodatki do wykończenia majtek. Możesz użyć takich jak:

  • guma obszywkowa
  • guma łamana
  • gumokoronka
  • elastyczna wąska koronka do wykończenia brzegów.

Sam brzeg możesz wykończyć podwinięciem lub wyciąć w całości z koronki zachowując jej ozdobny brzeg. Sposobów jest mnóstwo, a każdy z nich nadaje projektowi zupełnie inny charakter.

Skąd pobrać?

Wykrój jest dostępny do pobrania w sklepie z wykrojami i kursami online z szycia bielizny czyli na szyciebielizny.pl. Wykrój dostępny jest w 7 rozmiarach, od XS do XXXL. Dodatkowo jest on darmowy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top