Prasulec piersiowy

W zagranicznych źródłach dotyczących szycia biustonosza, często poleca się narzędzie jakim jest „pressing knob”. Jest to drewniana kula, najczęściej na jakiejś podstawie, na której można prasować właśnie miseczkę biustonosza. Osobiście, nie lubię tego drewnianego rozwiązania. Duże drewniane kule są drogie, a jeżeli kupisz małą, będzie po prostu za mała. Wtedy trzeba będzie prasować na kilka razy.

Taki materiałowy prasulec, wypełniony trocinami i dopasowany do głębokości miseczki, daje nam możliwość prasowania od razu po całej powierzchni miseczki. Wełna z której zrobiona jest warstwa wierzchnia oraz środek z trocin, pochłaniają parę wodną, dzięki czemu nie oparzymy się a sam prasulec będzie zawsze trzymał formę.

Poniżej, udostępniam Ci pisemną instrukcję szycia. Nie jest to proces skomplikowany, chociaż może wymagać cierpliwości, szczególnie przy etapie szycia ręcznego.

Jak uszyć prasulec piersiowy?

Będą potrzebne Ci takie materiały jak wełna na warstwę wierzchnią, surówka bawełniana na podszewkę, filc na środkowe trójkąty oraz trociny na wypchanie prasulca.

  • Wytnij wszystkie części wykroju według opisu – wykrój nie zawiera zapasów na szwy więc dodaj między 0.5 a 1 cm zapasu tylko na części, które będziesz ze sobą zszywać (nie dodajesz zapasu na mniejszy trójkąt).
  • Naszyj mniejszy trójkąt na środku większego, po jego lewej stronie. Możesz naszyć je zygzakiem po wierzchu, wzdłuż krawędzi mniejszego trójkąta (czynność powtarzasz na każdym trójkącie wyciętym z podszewki).
  • Trójkąty szyję w trójkach. Zszyj bokami trzy pierwsze trójkąty, tak by utworzyły połowę prasulca (oddzielnie warstwę wierzchnią i oddzielnie podszewkę)
  • Zszyj dwie połówki z trójkątów ze sobą (warstwa wierzchnia i podszewka). Powstanie teraz jakby miseczka z materiału bez podstawy.
  • Włóż zszytą podszewkę do warstwy wierzchniej, prawa strona do lewej i zszyj je na krawędziach podstawy ok 2 mm od brzegu dla zamocowania.
  • Podstawę podszewki i warstwę wierzchnią podstawy zszyj ze sobą na dwa milimetry od brzegu.
  • Wypchaj najmocniej jak możesz środek prasulca.
  • Sfastryguj podstawę prasulca do wypchanej części, do miejsca gdzie ma być podstawa. Doszyj ręcznie podstawę do prasulca.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top