Jak uszyć biustonosz?

Chcesz nauczyć się jak uszyć biustonosz? Nie ma problemu! Szycie biustonosza w porównaniu do tworzenia konstrukcji na niego, jest bardzo przyjemne, chociaż czasochłonne. Biustonosz rządzi się swoimi prawami, podobnie jak inne, bardziej specjalistyczne części garderoby. Szycie biustonosza na fiszbinie, miękkiego braletu lub biustonosza bez fiszbin jest bardzo podobnym procesem. Dlatego kurs szycia online biustonosza na fiszbinie, uwzględnia naukę do każdego rodzaju biustonosza.

Podstawy szycia biustonosza

Biustonosz który będziemy szyć, musi być projektem przemyślanym. Dlatego podstawową czynnością przed rozpoczęciem szycia biustonosza jest zaplanowanie całego procesu krok po kroku. Zaplanowanie szycia pozwoli uniknąć zamieszania, chaosu czy nieprzemyślanych ruchów. Samą miseczkę należy uszyć w odpowiedniej kolejności, a sposobów jest wiele. Warto określić jakie cechy i wykończenie będzie miał biustonosz. Z podszewką, bez podszewki, wykończony gumą czy podszyty koronką, a może w całości z jednego materiału?

Kolejną ważną rzeczą jest dostosowanie konstrukcji lub gotowego wykroju do materiałów z których będzie szyty biustonosz, a częściej należy dopasować materiały do konstrukcji i wykroju jakie są zalecane przed twórcę. Biustonosz ma to do siebie, że każda z jego części ma do odegrania rolę w podtrzymaniu piersi. Z reguły przód biustonosza czyli miseczki, rama oraz mostek, są zrobione z materiałów nieelastycznych, stabilnych. Natomiast obwód biustonosza czyli część zaczynająca się od szwu bocznego pod pachą aż do zapięcia, jest uszyta z materiału elastycznego, rozciągliwego.

Dlaczego ważnym jest by dopasować materiały do konstrukcji bądź wykroju? Z reguły obwód biustonosza jest przeznaczony na materiały elastyczne, które mają od 30 do 50 % rozciągliwości. Jak to zmierzyć? Warto zaopatrzyć się w miarkę do mierzenia rozciągliwości materiału.

Kolejną rzeczą jaką powinno się przyswoić przed szyciem biustonosza to wiedza na temat ściegów używanych do szycia bielizny. Z pewnością każda maszyna poradzi sobie z szyciem bielizny. Minimum jakie powinna posiadać maszyna to ścieg prosty oraz zygzak. Świetnie gdy dodatkowo mamy do dyspozycji trójskok oraz zygzak piorunowy tzn. drobniejszy zygzak o kształcie pioruna.

Jest wiele rzeczy, które należy poznać gdy chcemy szyć bieliznę, ale to nie jest wiedza której nie da się nauczyć. Poznanie kolejności zszywania, wypracowanie swoich metod to kwestia czasu. Jak w całym krawiectwie, ważne jest codzienna nauka i ćwiczenie precyzji. Dlaczego precyzji? Ponieważ precyzja to najważniejsza rzecz podczas szycia. Biustonosze charakteryzują się idealnym dopasowaniem, starannym szyciem i bezszwowym wykończeniem. Mimo tego, że jest to ta część garderoby którą przykrywamy resztą ubrań, musi być ona starannie wykonana. Staranność przekłada się nie tylko na estetykę ale także na dłuższy żywot szytej rzeczy.

Kurs szycia biustonosza

Jeżeli chcesz nauczyć się podstaw szycia biustonosza zapraszam Cię na kurs szycia online biustonosza na fiszbinie! Będzie to pierwsza edycja w tym roku, dlatego zachęcam Cię do wzięcia w niej udziału – kolejna edycja dopiero w 2021 roku. Kurs będzie odbywał się na nowej  platformie kursów online szycia bielizny – SZYCIE BIELIZNY.

Chcesz nauczyć się szyć biustonosz?

Weź udział w pierwszym kursie online szycia biustonosza na fiszbinie12 praktycznych lekcji pomoże Ci opanować podstawy oraz rozwinąć pasję! 

Odkryj, jak uszyć biustonosz na podstawie bazowego wykroju do indywidualnej modyfikacji. Dzięki kursowy poznasz podstawowe szwy potrzebne do uszycia biustonosza, dowiesz się jak dobierać materiały, modyfikować dowolny wykrój oraz na czym skupić się, przygotowując swój pierwszy projekt.

Jest to kurs stworzony z myślą o osobach początkujących w szyciu bielizny. Krok po kroku poprowadzę Cię w nim przez cały proces szycia biustonosza na fiszbinie.

Co zawiera kurs szycia biustonosza na fiszbinie?

Cena kursu – 199 zł

Lekcja 1

Nauczysz się prawidłowo zdejmować miarę z siebie lub innej osoby. Poznasz wiele przydatnych punktów oraz odcinków pomiarowych, potrzebnych do dobrania odpowiedniego rozmiaru biustonosza z wykroju oraz do wykonania różnych konstrukcji. Poznasz również anatomię biustonosza.

Lekcja 2

Obliczysz prawidłowo średnicę i długość fiszbiny, a także poznasz zasady dopasowania jej do biustu. Nauczysz się wyznaczania środka fiszbiny oraz jak ją skrócić i zabezpieczyć.

Lekcja 3

Poznasz podstawy modelowania wykroju na biustonosz. Dowiesz się, jak skrócić czy wydłużyć obwód, jak dopasować mostek, jak zmieniać głębokości miseczek, a nawet jak zmieniać kształt ramiączka.

Lekcja 4

Poznasz narzędzie, jakim jest miarka rozciągliwości materiału. Dzięki dołączonej do kursu miarce będziesz w stanie zmierzyć, jak mocno rozciąga się materiał i wykorzystać tę wiedzę w przyszłej, tworzonej przez Ciebie samodzielnie konstrukcji biustonosza.

Lekcja 5

Poznasz akcesoria przydatne do szycia i konstrukcji bielizny. Dowiesz się, co warto kupić, co ułatwia pracę oraz co przyśpiesza proces szycia i konstrukcji.

Lekcja 6

Przedstawię Ci najpopularniejsze materiały i dodatki do szycia biustonosza. Ogranicza nas tylko wyobraźnia, jednak dzięki wiedzy o podstawowych materiałach i ich właściwościach każdy projekt biustonosza będzie przemyślany, praktyczny i wygodny.

Lekcja 7

W tej lekcji dowiesz się w jaki sposób przygotowuje się wykrój i materiał do szycia biustonosza. Pokażę, jak odrysować wykrój, jak dodawać zapasy na szwy, jak oznaczać wykrój oraz jak go wycinać.

Lekcja 8

Nauczysz się podstawowych ściegów wykorzystywanych w szyciu bielizny oraz jak wygląda dobrze i źle wykonany ścieg. Dzięki przygotowanej ściądze z rodzajami ściegów zapamiętasz je na długo.

LRM_EXPORT_203971763046464_20191028_163127702-02.jpeg

Lekcja 9

Opowiem, jak ważne jest próbne odszycie biustonosza. Modelowanie biustonosza i nanoszenie poprawek jest normą w szyciu bielizny. Każdą zmianę należy sprawdzić na modelu próbnym. Pokażę, jak i z czego uszyć model próbny.

Lekcja 10

Szycie biustonosza będzie najobszerniejszą z lekcji. Pokażę nie tylko szycie podstawowego biustonosza, lecz również kilka możliwości wykończenia obwodu, zapięcia czy miseczek. Dzięki tej wiedzy każdy projekt może być unikalny.

Lekcja 11

Pokażę, czym różnią się najpopularniejsze kroje biustonoszy oraz jak powinien wyglądać dobrze dopasowany biustonosz.

Lekcja 12 BONUS

Nie masz pasującego zapięcia do biustonosza? Dzięki dołączonemu do kursu wykrojowi oraz tutorialowi uszyjesz takie zapięcie według własnych preferencji i potrzeb.

Kim jestem?

Nazywam się Klaudia Prusińska. Z wykształcenia jestem nauczycielem, z pasji gorseciarką, a w tym roku kończę zawodowy kurs na krawca.

Pasjonuje mnie proces powstawania konstrukcji odzieżowych oraz projektowanie bielizny. Po kilku latach szukania własnej krawieckiej drogi przekonałam się, że szycie i konstrukcja bielizny to jest to co kocham. Jest to dziedzina krawiectwa, którą chcę zgłębiać w każdym jej aspekcie.

Niestety zawód gorseciarki zanika w obecnych czasach. Szycie, a przede wszystkim konstrukcja bielizny to dla mnie krawiecka nisza, w której codziennie się spełniam, codziennie uczę się nowych zagadnień i codziennie podejmuję nowe dla mnie wyzwania. Tworząc blog, unikalne miejsce dla ludzi kochających bieliznę oraz krawiectwo, stawiam sobie za cel rozpowszechnianie wiedzy na temat tej dziedziny.

Dołącz do chętnych na kurs!

Przydatne tutoriale znajdziesz na blogu

Jak szyć gumę łamaną?

Wiesz, że wszywanie gumy łamanej to idealny sposób na wykończenie bielizny, jeżeli chcemy uzyskać delikatny dla ciała efekt? Nada się zarówno do majtek, jak i biustonoszy.

Jak uszyć miseczkę z pianki gorseciarskiej?

Przygotowałam dla Ciebie kompleksowy tutorial o tym, jak zszyć miseczkę biustonosza z pianki gorseciarskiej. Dowiesz się, jakich ściegów używać i czego unikać.

Jak przyszyć zapięcie do biustonosza?

Chcesz nauczyć się wszywać zapięcie do biustonosza? A może chce po prostu wiedzieć, jak je wymienić w swoim ulubionym staniku? Ten wpis pomoże Ci to zrobić!

Najważniejsze informacje przed przystąpieniem do kursu

Kurs Online Szycia Biustonosza startuje w pierwszej połowie kwietnia 2020 roku. Kurs jest sprzedawany raz na rok w postaci edycji. Sprzedaż trwa 14 dni. Po tym czasie każdy kursant dostaje dostęp do kursu na nieograniczony czas.

Dostęp do kursu otrzymujesz na zawsze. Bez względu na to w którym dniu sprzedaży został on kupiony, możesz z niego korzystać gdziekolwiek i kiedykolwiek chcesz.

Dostęp do grupy wsparcia na Facebooku dostajesz na zawsze. Jednak samo wsparcie prowadzone jest do końca każdego roku kalendarzowego, w którym zakupiono kurs.

Wykrój dołączony do kursu został stworzony w rozmiarach miseczki od A do H oraz w obwodach od 60 do 100 cm na fiszbinę o klasycznym kształcie. Podstawową wiedzą, jaką uczestnik kursu powinien posiąść w trakcie nauki, jest to, że indywidualne zmiany w konstrukcji czy gotowym wykroju na biustonosz to NORMA.

Biust jest bardzo skomplikowaną, trójwymiarową formą, która potrzebuje indywidualnego podejścia. Tak jak często dobranie idealnego biustonosza w sklepie jest zwykle bardzo trudne lub czasochłonne, tak samo nie każdym piersiom będzie odpowiadał konkretny wykrój. Dwa biusty o tych samych wymiarach mogą zupełnie inaczej wyglądać w odszytym biustonoszu z tego samego wykroju, o tym samym rozmiarze.

Tkanka piersi i fizyczność są bardzo indywidualną cechą naszego ciała. Dlatego proszę o pozytywne nastawienie i tworzenie odszyć próbnych oraz wykorzystywanie modelowania poszczególnych elementów biustonosza po to, by osiągnąć zamierzony efekt 🙂.

Scroll to Top