Jak zakryć szwy w miseczce biustonosza

W dzisiejszej części MINI KURSU z szycia bielizny, chcę pokazać jak można zakryć szwy łączące materiały wykorzystane do uszycia miseczki biustonosza. Biustonosze słyną z estetycznych wykończeń. Zakrycie szwów łączących ma przykładowo funkcję wzmacniającą samo odszycie. Szwy nie są narażone na haczenie o inne elementy. Są po prostu przykryte kolejnymi warstwami, które dodatkowo je spłaszczają co zwiększa komfort noszenia.

Jakie są sposoby na zakrycie szwów w miseczce?

 Sama markizeta nie jest tak bardzo popularna do kupienia detalicznie, jednak spokojnie można ją nabyć. Markizeta może służyć zarówno do wspomnianego krycia szwów ale także jako stabilizator do poszczególnych części biustonosza – przede wszystkim na mostku. Jednak zamiennie można używać bardzo delikatnego stabilnego tiulu czy szermezy. Należy pamiętać, że każdy materiał użyty do szycia biustonosza (szczególnie od strony ciała) powinien być delikatny dla ciała.

Gotowe cięte paski markizety – są najszybszą i najmniej problemową metodą zakrywania szwów. Wystarczy kupić gotowe pocięte paski sprzedawane na metry – nic nie trzeba dopasowywać, najczęściej spotyka się ją o szerokości ok 1 cm.

Markizeta złożona na trzy części – to kawałek markizety ciętej z metra o szerokości ok. 2,5 cm. Ta szerokość jest potrzebna do jej złożenia. Jeden bok składamy do środka a następnie drugi wolny bok nakładamy już na te dwie złożone warstwy. Można ją ciąć po skosie dla lepszego formowania, ale niekoniecznie. W miseczce nie ma zbyt wiele łuków a markizeta jest materiałem lekkim i cienkim, dającym się bez problemu formować. Po złożeniu paska, warto go przeprasować.

Sposoby naszywania markizety

Markizetę na domowej maszynie do szycia można przyszyć na dwa sposoby:

  1. Prostym ściegiem, pojedynczą igłą – nakładam pasek centralnie tak by zakrył szwy łączące na przykład zszytą piankę gorseciarską. Pszeszywam pasek markizety wraz z resztą warstw miseczki biustonosza, wzdłuż jej jednego brzegu. Ścieg musi być prowadzony maksymalnie przy samej krawędzi, wzdłuż długości całego paska i szwu (dobry m pomysłem jest użycie stopki krawędziowej). Następnie robię to samo z drugim brzegiem. Jeżeli mam na przykład do zakrycia dwa szwy, najpierw zaczynam od szwów łączących dwie części dolnej miseczki, następnie zakrywam kolejnym paskiem łączenie górnej i dolnej miseczki.
  2. Podwójną igłą – naszywam pasek markizety podwójną igłą (najlepiej o szerokości ciut mniejszej, ok 1 mm niż szerokość paska). Warstwę pianki z paskiem markizety umieszczam pod stopką, tak by ścieg prosty podwójnej igły znajdował się od strony piersi, a zygzak znajdujący się pod spodem ściegu, od drugiej strony pianki, która zostanie przykryta warstwą wierzchnią materiału z której zostaną wykonane miseczki biustonosza.

1 thought on “Jak zakryć szwy w miseczce biustonosza”

  1. Cześć,
    Takie to proste, a nigdy nie wpadłam na to, żeby zakryć w ten sposób szwy. Można to także wykorzystać wszędzie, podczas szycia każdej części ubrania, nie tylko bielizny! Ale genialne 🙂
    Pozdrawiam
    Kasia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top