Chcesz nauczyć się szyć biustonosz?

Weź udział w pierwszym kursie online z szycia biustonosza na fiszbinie – ponad 14 praktycznych lekcji, pomoże Ci opanować podstawy oraz rozwinąć pasję!

Dołącz do chętnych na kurs!

Kim jestem?

Nazywam się Klaudia Prusińska, z wykształcenia jestem nauczycielem, z pasji gorseciarką, a w przyszłości krawcową.

Pasjonuje mnie proces powstawania konstrukcji odzieżowych oraz projektowanie bielizny. Po trzech latach szukania własnej krawieckiej drogi przekonałam się, że szycie i konstrukcja bielizny to jest to co kocham. Jest to ta dziedzina krawiectwa, którą chcę chłonąć w każdym jej aspekcie.

Niestety zawód gorseciarki zanika w obecnych czasach. Szycie, a przede wszystkim konstrukcja bielizny to dla mnie krawiecka nisza w której codziennie się spełniam, codziennie uczę się nowych zagadnień oraz codziennie podejmuję nowe dla mnie wyzwania. Tworząc blog,unikalne miejsce dla ludzi kochających bieliznę oraz krawiectwo, przysłania mi cel rozpowszechniania wiedzy na temat tej dziedziny.Przeczytaj o czym będą lekcje

By wiedzieć jak szyć biustonosz, musisz poznać każdą część z której się składa. Jest to podstawa w definiowaniu procesów szycia, konstrukcji czy modelowania formy przygotowywanego biustonosza. Poznanie nazewnictwa systematyzuje wiedzę.

Nie istnieje jeden uniwersalny krój na każdy biust. Biustonosz to nie tylko “podtrzymywacz” piersi, ale także ich ozdoba i element garderoby, który musi spełniać przeznaczone mu funkcje. Dowiesz się, jakie rodzaje biustonoszy są dostępne na rynku oraz do jakich zadań się nadają.

Miseczki biustonosza również pełnią bardzo ważną rolę. Podobnie jak różne rodzaje biustonoszy, miseczka może być skonstruowana na wiele sposobów. Od takich które mają swoje konkretne zadanie, aż po takie które po prostu dobrze wyglądają lub są dekoracyjne na biuście.

By uszyty biustonosz spełniał swoje przeznaczenie, musi po pierwsze być bardzo dobrze skonstruowany, a po drugie równie dobrze uszyty. Użycie odpowiednich typów szwów w szyciu bielizny, pozwala na uzyskanie efektu podobnego do biustonoszy produkowanych przemysłowo.

Jeżeli mamy nosić samodzielnie uszyty biustonosz, należy wiedzieć jak poprawnie powinna leżeć na biuście i ciele każda z części biustonosza. To właśnie od tego zależy komfort noszenia biustonosza. Jest to lekcja przydatna nie tylko do weryfikacji uszytego stanika, ale także daje świadomość wyboru biustonosza kupowanego w sklepie.

Jeżeli korzystamy z gotowego wykroju lub konstruujemy biustonosza na miarę, podstawą jest idealne ściągnięcie miary z ciała. Daje nam to połowę sukcesu do konstrukcji i 100% sukcesu w doborze gotowego biustonosza w sklepie. 

Wiele osób myśli, że dobrze dobrany wykrój biustonosza to tylko odpowiedni rozmiar miseczki i obwód. Niestety nie. Aby biustonosz szyty na miarę był idealnie dobrany, musimy również idealnie dobrać fiszbinę pasującą na biust. Fiszbinę, która nie będzie się wpinać w pierś lub po prostu nie będzie za duża. 

Dobór odpowiedniego materiału do szytego biustonosza jest bardzo istotny. Wykroje są tworzone pod konkretne materiały, dlatego wszystko prowadzi do tego, aby świadomie selekcjonować materiały do projektów i wiedzieć jakie mają właściwości.

Aby ubranie układało się w poprawny sposób, musi być zachowany kierunek krojenia materiału przewidziany w konstrukcji. Tak samo jest z materiałami na biustonosze. W bieliźnie często stosowane jest pojęcie kierunku największej rozciągliwości. W tym module wyjaśnię, jak odpowiednie krojenie materiałów może wpłynąć na efekt końcowy szytego biustonosza.

Jest to ten element dopasowywania materiału do wykroju, który wpływa na cały efekt końcowy. Wybranie materiału zbyt mocno rozciągliwego w stosunku do przewidzianego w projekcie, może zaważyć na poprawnym dopasowaniu biustonosza.

Akcesoria do szycia bielizny są w większości takie same, jakich można użyć do szycia ubrań. Jednak jest kilka “umilaczy” pracy, które sprawiają, że szycie bielizny jest prostsze, przyjemniejsze i szybsze. Pokażę jakich akcesoriów używam na co dzień oraz bez jakich nie mogłabym przyjemnie szyć bielizny.

Moja złota zasada brzmi – odszyj próbnie biustonosz przynajmniej raz! Odszycie próbne to próba generalna dla gotowego wykroju czy tworzonej samodzielnie konstrukcji. Wtedy wiem, do którego etapu muszę się cofnąć, by poprawić ewentualne błędy i czuję się lepiej, gdy nie marnuję docelowych materiałów.

Bardzo rzadko zdarza się, że gotowy wykrój czy własna konstrukcja leży idealnie już za pierwszym razem. Ten moduł stworzyłam po to, by pokazać jakie poprawki można nanieść na formie biustonosza, by uzyskać zadowalający efekt dopasowania.

Na koniec praktyka. Czyli wszystko to co najprzyjemniejsze. Szycie biustonosza to długa droga, wkładająca się często z ponad 50 elementów. Zawsze jednak warto każdej z nich poświęcić odpowiednio dużo czasu po to, by być dumnym z każdego dopieszczonego szwu.

Przydatne teksty na blogu

jak szyć gumę łamaną

Jak szyć gumę łamaną?

Wiesz, że wszywanie gumy łamanej to idealny sposób na wykończenie bielizny jeżeli chcemy uzyskać delikatny dla ciała efekt? Nada się zarówno do majtek jak i biustonoszy.

Jak uszyć miseczkę z pianki gorseciarskiej?

Przygotowałam dla Ciebie kompleksowy tutorial o tym, jak zszyć miseczkę biustonosza z pianki gorseciarskiej. Dowiesz się, jakich ściegów używać i czego unikać.

Jak przyszyć zapięcie do biustonosza?

Chcesz nauczyć się wszywać zapięcie do biustonosza? A może chce po prostu wiedzieć jak je wymienić w swoim ulubionym staniku? Ten wpis z pewnością rozwiąże ten problem!