Jak szyć piankę gorseciarską

Jednym z elementów szycia biustonosza jest zszywanie miseczek. Miseczki mogą być miękkie bez usztywnienia lub z dodatkową warstwą pianki gorseciarskiej. Warstwę miseczki z pianki szyje się zupełnie inaczej niż pozostałe części miseczki. Różnica polega na tym, że szyje się „na styk”. W dzisiejszym poście MINI KURSU pokażę jak szyć piankę gorseciarską.

Przydatne informacje

Pianka daje dodatkową warstwę kryjącą w miseczkach, nadaje im kształtu oraz podtrzymania. Jednak by była przydatna należy zwrócić uwagę nie tylko na sposób szycia ale i przechowywania. Nie należy jej zgniatać, ponieważ łatwo ją zniekształcić. Najlepiej przechowywać ją zawiniętą swobodnie w rulon. Pianka zwykle składa się z od dwóch do trzech warstw. Może być to warstwa pianki w połączeniu z markizetą lub warstwa markizety, pianki oraz ponownie markizety, a także warstwa bawełniana, pianki oraz markizety.

Podczas krojenia należy zwrócić uwagę na kierunek rozciągania. Tak! Pianka też ma jedną stronę stabilną, zaś drugą odrobinę rozciągliwą. Odpowiedni sposób ułożenia pianki według linii rozciągliwości na wykroju, da odpowiednie podtrzymanie piersi. Ważną informacją jest również to, że pianka nie potrzebuje dodawania dodatków na szwy w miejscach łączenia na styk. Natomiast gdy wszywamy ją w ramę biustonosza, taki zapas jest już potrzebny. Tak jak wspomniałam wcześniej, szyjemy ją na styk. Stykamy krawędzie ze sobą, a następnie zszywamy pod stopką systematycznie dotykając części do siebie.

Samą piankę można szyć na zwykłej maszynie do szycia używając różnych ściegów. Jednak każdy ścieg daje inny efekt, wzmocnienie, trwałość czy estetykę. Można wykorzystać do szycia: ścieg zygzak, ścieg trójskok, ścieg satynowy. Piankę można również zszyć na renderce, wykorzystując ścieg drabinkowy.

Gdy w planach mam uszycie gładkiego biustonosza np. pod t-shirt, jako warstwę wierzchnią wykorzystam mikrofibrę. Jednak jest to materiał na tyle cienki i delikatny, że widać każdą wypukłość i nierówność. Dlatego podczas projektowania biustonosza, doboru sposobów na wykończenie musimy przewidzieć rodzaj użytego ściegu do efektu końcowego jaki zamierzamy uzyskać.

Łączenia miseczki od strony piersi można zakryć cienkimi paskami markizety. Ścieg nie drażni przede wszystkim sutków, ale także wrażliwej skóry piersi. W kolejnym wpisie pokażę jak wszywać takie paski. Również ważną informacją jest nanoszenie wszelkich oznaczeń oraz punktów stycznych pianki. Wtedy w łatwy sposób można kontrolować łączenie każdej części zgodnie z kolejności i w odpowiednich miejscach.

Jak szyć piankę gorseciarską?

Na początek trochę teorii. Należy zaplanować w jakiej kolejność szyjemy poszczególne części miseczki. Zwykle są to trzy części. Dolna miseczka podzielona na dwie oraz jedna część jako górna część miseczki biustonosza. Zaczynam od dwóch części dolnej miseczki. Pamiętam o tym, by kontrolować punkty styczne.

Dwie części stykam górnymi krawędziami ze sobą, wkładam pod stopkę i ją opuszczam. Szyję powoli ponieważ muszę skoordynować kilka rzeczy razem. Lewą ręką trzymam lewą cześć dolnej miseczki, zaś prawą ręką trzymam prawą cześć dolnej miseczki. Powoli szyjąc, przesuwam dłońmi piankę tak by cały czas stykała się ze sobą, by nie powstały zgrubienia, przesunięcia oraz by pianki nie nachodziły się na siebie. Nie należy zbyt mocno jej dociskać oraz pilnuję by pianka zbytnio nie rozciągała się pod stopką. Czasem trzeba ją ciut popchnąć żeby stopka płynnie się przemieszczała po piance. Poniżej możecie zobaczyć ten proces na filmie, który znajdziecie również na moim kanale YouTube. Tego rodzaju zszywanie wymaga nieco praktyki, aby efekt końcowy wyglądał tak, jakby nie było tak wcześniej przecięcia.

Parametry

Na domowej maszynie do szycia wybieram ścieg satynowy (tak naprawdę wygląda jak zwykły zygzak). Zwykle szyję piankę używając tych parametrów: szerokość 4.0 oraz długość 0.5. Ścieg satynowy ma ładniejsze i mocniejsze wykończenie, a to wszystko dzięki specjalnej stopce. Dzięki tej stopce podczas szycia ściegiem zygzak, materiał nie jest marszczony czy zbierany do środka ściegu. Jeżeli chodzi o dobór igły, używam igły do jersey’u – grubość uzależniona od grubości i rodzaju pianki.

Natomiast jeżeli chodzi o używanie samego ściegu zygzak lub trójskok wraz z uniwersalną stopką, sugeruję użycie prawie najszerszego ściegu. Wiem, że jest to sugestia bardzo ogólna i mało konkretna. Wszelkie parametry należy dopasować do preferencji i projektu, ponieważ występują różne grubości pianek, materiały o różnej rozciągliwości czy właściwościach. Wyżej wymienione rodzaje ściegów, niedopasowane parametrami do projektu, będą pozostawiać na piance więcej zagłębień czy fal, które mogą przebijać się na wierzchnią warstwę biustonosza. Dodatkowo pianka szyta źle dobranymi ściegami może się rozjeżdżać pod naprężeniem piersi. Ponadto gdy odciągniemy już zszyte ze sobą części, można zauważyć, że na przykład zbyt luźny ścieg zygzak/trójskok będzie zostawiać szczeliny. Natomiast prawidłowo ustawiony ścieg, utrzyma połączone ze sobą części bardzo solidnie. Poniższe zdjęcie pokazuje efekt źle dobranych parametrów ściegu.

Tak jak wspomniałam wcześniej, miseczki wykonane z pianki gorseciarskiej, można łączyć ze sobą także przy pomocy renderki / coverlocka ściegiem drabinkowym.

2 thoughts on “Jak szyć piankę gorseciarską”

    1. KASIU, JA MIAŁAM TĄ STOPKĘ AKURAT W ZESTAWIE Z MASZYNĄ A NIEKTÓRZY NAWET NIE WIEDZĄ, ŻE JĄ MAJĄ 🙂 PIANKĘ KUPUJĘ W SEWME.PL ORAZ SKRAVKI.PL. Z TYM, ŻE TEN DRUGI SKLEP TO SKLEP FIRMY GAJA PRODUKUJĄCEJ PROFESJONALNIE BIELIZNĘ I SPRZEDAJE SWOJE NADMIARY MATERIAŁÓW 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top