Anatomia biustonosza – z czego składa się biustonosz?

Powyższe zdjęcie wywołało na moim Instagramie prawdziwą falę komentarzy i polubień. Takiego wyniku się nie spodziewałam! Teraz wiem, że ten temat jest dla Was interesujący. Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć jak wygląda biustonosz rozłożony na części, z ilu elementów się składa oraz jakie alternatywy i wersje biustonoszy można stworzyć z jednej podstawowej konstrukcji.

ANATOMIA BIUSTONOSZA

Słowniczek anatomii biustonosza

Najczytelniejszą formą pokazania wszystkich części z których składa się biustonosz, będzie forma słowniczka. Poniżej podam podstawowe nazwy związane z biustonoszem na fiszbinie. Wszystkie nazwy znajdziecie na zdjęciu, na którym wskazuję strzałką konkretną część biustonosza. Jest to opracowanie anatomii biustonosza na podstawie ostatnio przeze mnie skonstruowanego stanika.

Miseczka – jest to część biustonosza w której jest umieszczona dopasowana do niej pierś. Miseczka może dzielić się na wiele części, może być skonstruowana również na wiele sposobów. Jest to połączenie górnej i dolnej części miseczki, a także często bocznego panelu zbierającego. Dlatego spotykamy dwu, trzy lub czteroczęściowe miseczki. Miseczka nawet może być jednoczęściowa, ale mowa tutaj o miseczce formowanej termicznie z jednej części.

Boczny panel zbierający – jest to panel wspierający, umieszczony po zewnętrznej stronie miseczki, obejmujący górną i dolną miseczkę. Jest stosowany w celu dodatkowego podtrzymania piersi, nadania im kształtu i skierowania ich bardziej do przodu.

Markizeta – stosowana jest najczęściej jako podszewka wewnętrznej części miseczki biustonosza. Jest delikatna i wygodna dla ciała. Markizetą pokrywa się także jedną stronę (zwykle wewnętrzną),pianki gorseciarskiej.

Pasek markizety – używa się go najczęściej do zakrywania szwów łączących części miseczki, ale także można nim zakryć inne szwy łączące poszczególne części biustonosza, np. skrzydło z ramą biustonosza.

Tunel gorseciarski – jest stosowany do odseparowania fiszbiny od ciała. Dzięki niemu, noszenie biustonosza z fiszbinami staje się komfortowe, ponieważ ciało nie ma styczności z metalem. Jest delikatny dla ciała oraz wygodny. Dobrze wzmocnione części tunelu na fiszbinę, nie będą powodowały przebijania się jej na zewnątrz. Tunel wszywa się do wcześniej połączonej miseczki z ramą biustonosza.

Fiszbina – to półokrągły, wyprofilowany drut, która zwykle jest wykonana z metalu lub z plastiku (piszę tutaj o fiszbinie pionowej). Gdy biustonosz jest założony, fiszbina powinna płasko leżeć na klatce piersiowej pod piersiami, okalając je  w całości, także ich część pod pachą. Nie powinna wbijać się i dzielić piersi. Fiszbinę wkłada się w tunel gorseciarski wszyty w miseczkę. Fiszbiny powinny być dopasowane do kształtu piersi. Dobrze dobrane fiszbiny, pozwalają oddać część podtrzymania na obwód biustonosza oraz nadają piersiom odpowiedni kształt.

Pas obwodu biustonosza – określa część biustonosza, która okala i przylega dookoła ciała. Pas obwodu biustonosza odgrywa bardzo dużą rolę w prawidłowym doborze biustonosza. Jest ściśle powiązany ze spełnianiem swoich funkcji przez fiszbiny oraz miseczki. Jeśli obwód biustonosza jest za duży lub za mały, nie otrzymamy prawidłowego wsparcia dla biustu.  Zbyt szeroki obwód będzie powodował odstawanie mostka, fiszbin,  a sam biustonosz nie będzie podtrzymywał biustu oraz będzie podchodził do góry pleców. W zbyt wąski obwód nie zapniemy się wokół ciała a jeżeli się uda, będzie zbyt mocno uciskał tkanki klatki piersiowej. Na obwód składają się dwa elementy:

 • skrzydło biustonosza – część obwodu biustonosza od środka pachy do zapięcia;
 • rama biustonosza – część obwodu od środka pachy do mostka, na której umieszczona jest miseczka.

Mostek – jest umieszczony w środkowej części biustonosza, dokładnie pomiędzy miseczkami. Mostek zapewnia przestrzeń oraz odseparowuje piersi od siebie. Dobrze skonstruowany mostek ustawia piersi w odpowiedniej pozycji. Jeśli mostek nie jest dopasowany do przestrzeni pomiędzy piersiami na klatce piersiowej, biustonosz nie będzie leżał na niej płasko.

Zapięcie / Haftka – zwykle jest to regulowane zapięcie, zawierające kilka rzędów haftek. Występują również w wielu szerokościach. Dają możliwość lepszego dopasowania obwodu i podtrzymania biustu. Nowy biustonosz powinien być dopasowany do pierwszego rzędu haftki czyli tych najluźniejszych. Gdy z czasem materiał z którego został wykonany biustonosz będzie się rozciągał, można zapiąć na kolejną haftkę korygując w ten sposób obwód.

Guma obszywkowa – jest to guma, którą można wykorzystać do wykończenia obwodu biustonosza, a także jego górnej linii od zapięcia, do pachy oraz do ramiączka. Zwykle są to elastyczne gumy w oplocie z ozdobnymi wypustkami na jednym z brzegów.

Ramiączko – ramiączka mogą występować w wielu wariantach, lecz ogólnie przyjmuje się, że jest to przedłużenie górnej części miseczki łączące tył biustonosza. Może być całkowicie wykonane z gumy ramiączkowej lub częściowo. Zadaniem ramiączek jest podtrzymywanie biustu i obwodu biustonosza w odpowiedniej pozycji. Ramiączka nie powinny zostawiać mocnych śladów na ciele. Gdy tak się dzieje, należy sprawdzić czy nie potrzebujemy szerszych ramiączek lub czy cały ciężar piersi nie został przeniesiony właśnie na ramiączka.

 Oczka i Regulatory – jest to zestaw znajdujący się na ramiączku, dzięki któremu możemy zwiększać lub zmniejszać jego długość. Oczko najczęściej służy przewlekaniu przez nie ramiączka lub jego części, natomiast regulator pozwala przesuwać gumę ramiączkową.

Tak jak widać, przykład mojego biustonosza pokazuje ile elementów może znajdować się w jednej konstrukcji. Biustonosz który skonstruowałam posiada miseczki bez pianki gorseciarskiej, za to koronka została podszyta podszewką z markizety. Miseczka składa się z czterech części – dwie części dolnej miseczki, górna miseczka oraz boczny panel zbierający. Mostek oraz ramę biustonosza połączyłam jako jedną całość.

4 thoughts on “Anatomia biustonosza – z czego składa się biustonosz?”

  1. Niedługo na blogu będą kolejne posty z serii szycia całego biustonosza, dodatkowo uporządkuję je chronologicznie, ale dzisiaj napiszę Ci kolejność w komentarzu 🙂
   1. Zszywanie części miseczki (podszewki, materiał wierzchni, pianka) – wszystko szyjemy oddzielnie, o ile projekt masz rozplanowany inaczej, piszę tutaj o takiej podstawowej wersji
   2. Zszywamy cały obwód biustonosza – rama, boki, mostek (materiał wierzchni, podszewka)
   3. Doszywamy miseczki do ramy
   4. Wszywamy gumę wykończeniową do obwodu biustonosza
   5. Wszywamy tunel gorseciarski
   6. Wszywamy gumę wykończeniową w górne części biustonosz (od miseczki, po pachy az do przyszłego zapięcia)
   7. Wszywamy zapięcie
   8. Zszywamy ramiączka i je doszywamy do biustonosza
   9. Wkładamy na stałe fiszbiny do tunelu i zaszywamy ich wejścia

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top