Z czego uszyć strój kąpielowy

Sezon wakacyjny sprzyja szyciu nowych projektów, zwiewnych sukienek, spódnic, cienkich topów ale także strojów kąpielowych. Nie jest to tak popularne zajęcie jak szycie ubrań, ale jeżeli masz dobrze dopasowany wykrój, zmodyfikowany pod Twoje potrzeby, to szycie stroju, a w szczególności jednoczęściowego stroju kąpielowego jest naprawdę bardzo przyjemne. Pokażę dzisiaj z jakich materiałów należy szyć stroje kąpielowe, jakie będą potrzebne dodatki, akcesoria i jakimi ściegami się posługiwać. Będzie to kompendium wiedzy przygotowujące do szycia własnych strojów kąpielowych.

jak uszyć strój kąpielowy

 

Materiały

Planując szycie nowego projektu, skupiamy się na dwóch kluczowych sprawach. Pierwsza, to wybór wykroju, druga to wybór  głównego materiału. Jednak na rynku jest wiele pięknych materiałów, od których to właśnie coraz częściej zaczynamy projektowanie. Czym musi się charakteryzować materiał, który wybieramy do uszycia stroju kąpielowego? Musi być rozciągliwy w każdym kierunku. Powinien być solidny, ponieważ powinien wytrzymywać bardzo duże napięcia i naciągnięcia. Strój kąpielowy jest bardzo dopasowaną formą, dlatego mimo że jest opięty i przylegający, nie może krępować ruchów. Nie powinien zbyt mocno absorbować wody, gdyż stanie się po prosty za ciężki.

materiał na strój kąpielowy

Materiał na stroje powinien być także odporny na chlor, działanie słońca – nie chciałabym by przy opalaniu jedna część mojego stroju była w idealnym stanie a druga wyblaknięta od słońca. Przy wyborze materiału należy sugerować się także jego jakością. Im lepszy tym dłużej nam posłuży. Kupując materiały z nadrukiem, warto sprawdzić (szczególnie przy ciemnych wzorach) czy przy rozciąganiu materiału, grafika nie rozjeżdża się ani nie pęka.

Co jeszcze należy sprawdzić przed wyborem odpowiedniego materiału? Należy przetestować czy przy rozciąganiu materiał nie robi się przeźroczysty oraz czy rozciąga się wystarczająco mocno by było nam komfortowo w uszytym stroju. Wracając do rozciągliwości materiału. Na stroje jednoczęściowe powinno się wybierać wspomniane wcześniej materiały rozciągliwe w każdym kierunku, natomiast do strojów dwuczęściowych można użyć materiału rozciągliwego w jednym kierunku. Chodzi tutaj o to, że przy ściąganiu czy zakładaniu stroju jednoczęściowego pojawiają się bardzo duże naprężenia, musimy przełożyć go przez biodra, naciągnąć od góry do dołu. Przy strojach dwuczęściowych zasada jest podobna jak w bieliźnie. Musi być komfortowo lecz materiał może pracować tylko w jednym kierunku jak np. jersey.

Materiały powinny mieć gramaturę od ok. 180 do 200/220 g/m2.

Jeżeli chodzi o skład materiału, proponuję mieszanki typu:

 • nylonowe – mieszanka ta jest miękka, komfortowa w noszeniu, daje dobrą rozciągliwość, bardzo dobrze otulaja ciało. Typowa mieszanka to ok. 80% nylonu i 20% materiału elastycznego. Materiałem elastycznym może być Lycra, Spandex lub Elastan. Nylon może występować również pod inną nazwą – Poliamid. Na zdjęciu powyżej, można zobaczyć materiał z mieszanki nylonowej z delikatnym połyskiem.
 • poliestrowe – są miękkie ale równocześnie mocne. Mają dużą odporność na chlor i promienie UV. Zaletą mieszanek poliestrowych jest to, że mogą wchłaniać barwnik przez co często można spotkać je jako nadające się do wykonania na nich nadruku dobrej jakości.

Podszewka, jest również jednym z ważnych wyborów przy projektowaniu stroju kąpielowego. Powinna być miękka w dotyku, delikatna dla ciała, gdyż będzie mocno do niego przylegać. Uważam, iż dobrym rozwiązaniem jest by podszewka była zbliżona składem i właściwościami do materiału głównego. Jako podszewkę można użyć również tego samego materiału co materiał główny. Można to wykorzystać do stworzenia kostiumu dwustronnego. Najczęściej podszewkę wybiera się w zbliżonym kolorem do materiału wierzchniego (zwykle są to biały, cielisty, czarny).

materiał na strój kąpielowy

 

Guma

Elastyczna guma do strojów kąpielowych jest gumą niepowleczoną materiałem czyli gumą bez oplotu. Jednak również spotyka się na rynku bawełniane, plecione gumy właśnie do strojów kąpielowych. którejkolwiek byście nie użyli, musi być to guma odporna na wiele warunków – sól, słońce, chlor czy nadmierne wchłanianie wody. Guma bez oploty zwykle występuje w dwóch lub trzech szerokościach – 6 mm, 8 mm, 10 mm oraz dwóch kolorach – czarny i biały.

Według mnie jest bardzo przyjemna w szyciu, maszyna wieloczynnościowa czy overlock nie mają problemów z jej przeszywaniem. Jest mocno elastyczna, ale wymaga nieco wprawy w odpowiednim naciąganiu. Należy pamiętać iż czasem guma po prostu musi być stabilna, nienaciągnięta np. przy wszywaniu w dekolt czy podkroje pach. Natomiast gdy wszywamy gumę w podkroje nóg od strony uda, delikatnie naciągamy gumę, jednak od strony pośladków już nieco więcej. Jest to spowodowane tym, że należy unikać odkształceń, guma przy pośladkach powinna je opinać i trzymać kształt stroju.

guma do stroju

Nici

Skupię się przede wszystkim na niciach poliestrowych. Uważam je za lepsze do szycia strojów kąpielowych.

A więc do szycia kostiumów lepiej używać elastycznych nici poliestrowych, a to dlatego, że nici bawełniane idealnie sprawdzają się przy szyciu materiałów naturalnych oraz delikatnych np. są też stosowane właśnie w szyciu bielizny. Nie są tak mocno elastyczne jak poliestrowe i niestety łatwiej pękają, a także nie są tak odporne na chlor, sól czy słońce.

Nici poliestrowe elastyczne, w łatwy sposób przedostają się przez warstwy materiałów, są mocniejsze niż bawełniane. Jednak używanie ich w naturalnych materiałach możne uszkodzić ich delikatne włókna. Nici powinny być tak samo jak materiały odporne na warunku basenowe czy plażowe.

Jeżeli boicie się szyć nićmi elastycznymi, przeczytajcie te trzy podpowiedzi, które być może ułatwią korzystanie z nich:

 • zabezpieczcie początek nici tak by łatwo można było ją nawlekać, ponieważ jeżeli wszystkie włókna nici nie przejdą przez oczko igły, szycie nie będzie możliwe lub będzie sprawiało dużo problemów;
 • przy nawlekaniu może pomóc specjalny nawlekacz do nici lub funkcja automatycznego nawlekania w maszynie;
 • tak samo jak przy niciach tradycyjnych, nici elastyczne muszą być odpowiednio nawleczone na bębenek. Należy robić to powoli, ostrożnie, tak by nie było żadnych luzów w nawiniętej nitce na bębenku, należy też unikać zbędnych naprężeń.

nici elastyczne

Igły

Igły do dzianin typu stretch są igłami, które rekomenduję przy szyciu strojów kąpielowych. Dobrane w odpowiedniej grubości będą idealnie sprawdzać się przy każdym plażowym projekcie. Dodatkowo jeżeli nie chcecie wykańczać wierzchu materiału ściegiem trójskok lub zygzak, a chcecie otrzymać efekt zbliżony do renderki, warto zaopatrzyć się w podwójną igłę do stretchu. Ten typ igieł idealnie współpracuje z materiałami mocno rozciągliwymi. Mają zaokrągloną końcówkę, która nie kaleczy materiału i nie robi w nim dziur. Unikajcie igieł uniwersalnych, ponieważ mają ostre zakończenie i niepotrzebnie mogą szarpać i kaleczyć materiał na strój kąpielowy.

Ściegi i maszyny

Na domowej maszynie do szycia można szyć stroje kąpielowe na wiele sposobów. Wszystko zależy od sposobu wykończenia, kolejności szycia oraz używanych ściegów i maszyn. Przedstawię Wam jakie możliwości daje nam maszyna wieloczynnościowa, overlock oraz renderka.

Tak naprawdę cały strój kąpielowy możemy uszyć na maszynie wieloczynnościowej. Szwy zwykle są schowane między warstwami materiału, więc nie będzie widać jakiego ściegu czy maszyny użyliśmy do połączenia warstwa stroju. Należy jedynie pamiętać, iż szyjąc na maszynie domowej trzeba używać ściegów elastycznych. Poniżej opowiem Wam jakie ściegi i rozwiązania możecie wykorzystać.

Zygzak, jest ściegiem który możecie wykorzystać do wykończenia po wierzchu stroju a także do połączenia warstw. Oczywiście jak w każdym ustawieniu najważniejsze jest dostosowanie parametrów każdego ściegu do materiału i typu wykończenia. Nawet elastyczny ścieg ale źle ustawiony może popsuć cały efekt.

Trójskok jest moim ulubionym ściegiem elastycznym. Bardzo dobrze wygląda gdy używamy go do wykańczania po wierzchu zarówno w szyciu strojów kąpielowych jak i bielizny.

Podwójna igła, jest dobrym sposobem na imitowanie szycia renderką. Oczywiście pamiętajcie, że podwójna igła też musi być igłą do stretchu. Szyjemy nią po wierzchu wykańczając strój kąpielowy.

Overlock, zwykle używam tej maszyny do łączenia wszystkich elementów stroju kąpielowego. Jeżeli jesteście w posiadaniu tego rodzaju maszyny, naprawdę polecam używanie jej, w połączeniu z elastycznymi nićmi, kostium będzie świetnie pracował na ciele.

Renderka, najbardziej profesjonalna maszyna. idealnie sprawdzi się w wykańczaniu po wierzchu stroju kąpielowego. Szyjąc ściegiem drabinkowym otrzymujemy bardzo elastyczne, wierzchnie wykończenie, podobne do podwójnej igły.

Akcesoria

Teraz czas na akcesoria ułatwiające pracę nie tylko przy szyciu strojów kąpielowych, ale także przy każdym innym projekcie.

Mata do cięcia jest moim niezbędnikiem w codziennym szyciu i przygotowywaniu poszczególnych części wykroju. Używając jej jako podkładkę podczas cięcia nożem krążkowym, nie uszkodzimy blatu roboczego. Często na swojej powierzchni ma różnego rodzaju miary, co ułatwia szybkie sprawdzanie prostej linii szycia czy długości danej części.

Nóż do cięcia, to drugi niezbędnik. Wraz z matą tworzą duet idealny. Szycie bielizny czy strojów kąpielowych to często praca z delikatnymi, cienkimi, lejącymi czy rozciągliwymi materiałami. Gdy próbuję ciąć takie materiały nożyczkami, nie ukrywam że często mi powstają nieestetyczne ząbki. Dlatego używanie noża krążkowego gwarantuje mi prostą, czystą linię cięcia. A co najważniejsze, materiał nie podnosi się podczas cięcia jak jest to w przypadku używania nożyczek. O moim ulubionych akcesoriach do szycia bielizny możecie poczytać jeszcze TUTAJ.

Obciążniki to bardzo dobre rozwiązanie jeżeli wbijanie szpilek przez wykrój łącząc materiał, może narazić go na uszkodzenie czy powstanie dziurek po szpilkach. Dociskamy nimi materiał i wykrój, dzięki czemu podczas cięcia nic mi się nie przesuwa. Tutaj mam taką małą anegdotę, do spinania możecie używać zarówno specjalnych klamerek plastikowych jak i szpilek ale z zakończonych małą kuleczką jak w przypadku igieł do stretchu.

Przewlekacz do tuneli jest dla mnie niezastąpiony jeżeli szyjemy na przykład bardzo wąskie ramiączka do biustonosza, które ciężko byłoby samodzielnie przewlec na prawą stronę. Zaczepiamy o haczyk końcówkę ramiączka i ciągniemy w dół tak by móc przewlec ramiączko na prawą stronę. W tutorialu z szycia dwuczęściowego stroju kąpielowego, dotyczącego szycia biustonosza, prezentuję jak posługiwać się tym narzędziem.

przewlekacz do tuneli

Są już dostępne w sprzedaży moje nowe wykroje – TUTAJ! Jedno i dwuczęściowy strój kąpielowy wraz z instrukcją video, opracowanym plikiem PDF i wykrojem do pobrania. Koszt każdego wykroju to 10 zł. Dostępne są w rozmiarach 34-44. 

 

 

4 thoughts on “Z czego uszyć strój kąpielowy”

 1. Cześć,
  Miałam jakieś fałszywe przekonanie, że na zwykłej maszynie stroju się nie USZYJE. Na całej szczęście WYPROWADZIŁAś mnie z błędu. Muszę kiedyś spróbować, ale pierwsze zrobię podejście do braletu.
  Pozdrawiam,
  Kasia
  Ps. Ten przewlekacz jest ekstra. Zawsze korzystałam z mini agrafki a tu gotowe rozwiązania! 🙂

  1. Zaskakująco dobrze radzą sobie maszyny domowe z materiałem oraz gumą do strojów kąpielowych, przyznam, że nie miałam żadnych problemów. Trzeba pilnować by materiał się nie przesuwał – wtedy mogą powstać takie nieestetyczne marszczenia czy naciągnięcia 🙂 A więc teraz trzymam kciuki za bralet!

 2. Dzień dobry, mam rozmiar góra 38, dół 42. Czy na wykroju znajdują się wszystkie rozmiary czy muszey kupić dwa i kombinować?

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top