Wiele z Was pyta się mnie skąd czerpię wiedzę i informacje dotyczące szycia i konstrukcji bielizny. Wiem, że nic nie zastąpi praktyki, doświadczenia profesjonalnej pracy konstruktora i projektanta bielizny. Jednak również wiem to, że nie mając obecnie możliwości poduczenia się praktycznego, książki dają mi mnóstwo wiedzy teoretycznej, mnóstwo wskazówek, różnych punktów widzenia. Bo jak wiecie z mojego bloga, jest wiele metod konstrukcji czy szycia bielizny. Są podstawowe zasady ale są też nowe podejścia do danego tematu. Jak każda dziedzina, szycie i konstrukcja bielizny nieustannie się rozwija. A z ciekawostek mogę Wam powiedzieć, że obecnie jest tak, iż to Amerykanie mogą się uczyć od Polaków (koniecznie przeczytaj ten artykuł)!
Moje książki o szyciu i konstrukcji bielizny można podzielić na cztery kategorie: 1. książki o konstrukcji, 2. książki o szyciu, budowie biustonoszy i dokumentacji technicznej, 3. książki o podłożu historycznym oraz 4. książki o doborze bielizny jej rodzajach i projektowaniu. Nie będę w tym wpisie bardzo szeroko opisywać każdej z książek, chcę Wam tylko pokazać jakie obecnie książki znajdują się w mojej biblioteczce. Na blogu znajdziecie również dwie recenzje książek, które przestudiowałam i zrobiłam kilka konstrukcji z każdej. To ma być przewodnik po obecnych na rynku pozycjach o tematyce związanej z bielizną (oczywiście nie posiadam wszystkich, ale bardzo bym chciała!)
Książki o konstrukcji
- Patternmaking for Underwear Design Kristin Shin – książka o konstrukcji która skradła moje serce, recenzję możecie przeczytać tutaj.
- Lingerie Design a Complete Course Pamela Powell – ta niestety mojego serca nie skradła, ale możecie poczytać o niej w tym wpisie.
- Bare Essentials Bras Jennifer Lynne Matthews-Fairbanks – jest to pozycja po którą sięgnę w następnej kolejności, znajdziecie tam konstrukcję, obsługę programów i zagadnienia ze stopniowania.
- Bare Essentials Underwear Jennifer Lynne Matthews-Fairbanks – poprzednia traktowała o biustonoszach, ta z kolei jest o dolnej części bielizny.
- Pattern Cutting for Lingerie, Beachwear and Leisurewear Ann Haggar – starsza pozycja, ale bardzo wartościowa, zupełnie inne konstrukcje lecz bardzo czytelna.
Książki o szyciu
- Demystyfying Bra Fitting & Construction Norma Loehr – polecam pozycję gdy chcesz poznać podstawy szycia bielizny, potrzebne akcesoria i modyfikacje gotowych wykrojów.
- The Anatomy of the Bra Laurie van Jonsson – słownictwo i nazewnictwo jest bardzo ważne, dlatego szczerze polecam poukładanie tej wiedzy z tej właśnie książki.
- How to Spec, Tech & Grade Bra & Brief Laurie van Jonsson – połączenie trzech części w jedną całość. Podstawy stopniowania, przygotowania dokumentacji technicznej i specyfikacji.
Książki o podłożu historycznym
- Historia Bielizny od XiV do końca XIX wieku Aleksandra Drążkowska – polska pozycja naukowa o historii bielizny
- Fashionpedia The Ultimate Fashion Bible – słownik obrazkowy z każdej dziedziny mody, znalazł się tam również dział o bieliźnie.
- Vintage Lingerie Jill Salen – ciekawie pokazane niektóre historyczne realizacje bielizny wraz z rozrysowanymi szablonami.
Książki o bieliźnie
- Braffiting czyli Lifting Piersi Bez Skalpela Izabela Sakutova – podstawy doboru biustonosza dla każdej sylwetki, pierwsza taka polska pozycja na rynku.
- An Intimate Detail How to Choose, Wear and Love Lingerie Cora Harrington – w książce pokazane są różne kroje biustonoszy i ich omówienie.
- Francuski Noszą Koronki Kemp-Griffin Kathryn – trochę historii bielizny, jak ją dobierać i jak poczuć się kobieco w bieliźnie.
- How to Become a Lingerie Design Laurie van Jonsson – ciekawa pozycja z perspektywy osoby która jest projektantem bielizny, o swoich początkach i doświadczeniach.
Cześć,
Tylko mieć dużo pieniędzy, żeby je wszystkie kupić i można szyć 🙂
Pozdrawiam,
Kasis