DARMOWY WYKRÓJ NA BRALET + JAK USZYĆ BRALET

A więc przyszła pora na drugi darmowy wykrój dla Was! Były majtki, więc dzisiaj chciałabym podzielić się wykrojem na trójkątny bralet.  Bralet (właśc. BRALETTE), to nieusztywniony stanik, bez fiszbin, najczęściej tylko z kilkoma szwami. Bralet może być z lub bez podszewki. Może posiadać tradycyjne zapięcie lub może być wkładany podobnie jak top. Wiele braletów posiada trójkątne miseczki typu bikini. Nie dają podtrzymania, nadają minimalny kształt piersiom. Nadaje się przede wszystkim na mniejsze biusty.

Musicie wiedzieć, że na wykrój składa się jedynie forma na trójkątne miseczki. Pas obwodu pod biustem pozostawiam Wam do dopasowania już indywidualnie. Szczerze pisząc, każdy bralet może być inny. Dzięki tej instrukcji, chciałabym pokazać Wam na co zwracać uwagę by dopasować miseczki do własnego biustu, na co zwrócić uwagę przy szyciu oraz zdradzę Wam kilka „pro-tipów” jako ciekawostki.

 

Dla kogo jest ten wykrój?

 

Nie jest to wykrój na duży biust. Ja korzystam z największego rozmiaru, mam w obwodzie biustu 91 cm. Natomiast różnica pomiędzy obwodem biustu a obwodem pod biustem daje mi 18 cm – czyli wskazuje to na braffitingową miseczkę D.  Chciałabym byście mieli odniesienie, które ułatwi Wam dobór odpowiedniego rozmiaru. Wykrój możecie pobrać z mojego sklepu (wykrój jest darmowy) pod TYM linkiem.

 

 

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

 

Na początku należy zmierzyć obwód w biuście. Gdy znajdziemy pasujący w obwodzie biustu rozmiar w tabeli rozmiarów, warto zmierzyć sam wykrój i odnieść ten wymiar do swoich piersi lub przyłożyć próbne odszycie do piersi (tak by upewnić się, że dany rozmiar jest tym właściwym).

Warto zwrócić uwagę na kształt swoich piersi. Piersi szerzej rozstawione z np. sutkami skierowanymi na tzw. wschód-zachód, mogą wymagać innego ułożenia na pasie obwodu. takim przykładem może być model tego wykroju ze zdjęcia głównego. Natomiast gdy mamy np. jędrne, mniejsze piersi, skierowane ku sobie, można wszyć miseczki do pasa obwodu pod biustem na tzw. zakładkę. Nakładam na siebie część miseczek środkowych na odcinku np. 2 centymetrów. Poniższe zdjęcie prezentuje przykład takiego braletu.

 

 

Na co zwracać uwagę?

 

 

Oprócz istotnych kwestii poruszonych powyżej, należy zwrócić uwagę podczas planowania uszycia braletu na kilka rzeczy.

 1.  Jeżeli masz cięższy biust, opadający, sugeruję użyć szerszego pasa obwodu pod biustem. Może to być typowa męska guma do bokserek, bardzo szeroka guma obszywkowa, tradycyjna guma o szerokości co najmniej 4 cm ale wpuszczona w tunel z materiału, a nawet ozdobne, szerokie gumy.
 2. Pamiętaj by guma zastosowana pod biustem była przede wszystkim wygodna. Nie obcierająca, jak najmniej sztywna. Dobrym pomysłem jest wybieranie gum które mają tzw. meszek z jednej strony. Przed obliczeniem tego, ile gumy potrzebujesz na obwód pod biustem, uwzględnij jej rozciągliwość. Jeżeli długość gumy będzie Twoim obwodem pod biustem, nie będzie on dopasowany, gdyż nie może po prostu przylegać do ciała, nie będzie wtedy podtrzymania. Należy odjąć od obwodu od 5 do nawet 15% w zależności od tego jak mocno rozciągliwy jest materiał / guma użyte do obwodu pod biustem.
 3. Zapięcie należy dopasować do szerokości użytego materiału / gumy do obwodu pod biustem. Możesz użyć typowych zapięć do biustonoszy na haftki czy zapięć metalowych. UWAGA! Gdy obliczasz długość gumy pod biustem – uwzględnij długość zapięcia.
 4. Oczka i regulatory, nawet wykorzystane do elementów ozdobnych, należy dopasować do szerokości użytych gum.
 5. Jeżeli chcesz ustabilizować miseczkę by mocno nie rozciągała się po szerokości, markizetę lub inny stabilizator wykrój odwrotnie do kierunku rozciągania oznaczonego na wykroju.
 6. Wykorzystując gumę łamaną do wykończenia miseczek, nie należy jej mocno naciągać by nie pofalowała miseczek. Powinna być stabilnie trzymana i nie rozciągana pod stopką.
 7. Radziłabym by przed ostatecznym wszyciem miseczek do pasa obwodu pod biustem, sfastrygować je i próbnie przymierzyć. Ważne by boki miseczek nie odstawały i obejmowały pierś.
 8. Jeżeli przy próbnym odszyciu widać, że miseczka braletu odstaje w okolicach pachy lub w dolnych partiach biustu, można wykonać zaszewkę w celu wyeliminowania odstawania miski.

 

Instrukcja szycia

 

 

Do uszycia braletu będziecie potrzebowali:

 • 0,25 m koronki elastycznej / jerseyu / innego materiału według waszego pomysłu
 • 1 m gumy łamanej na wykończenie boków miseczki + ewentualnie 0,5 m na wykończenie dołu miseczki
 • 1 metr gumy ramiączkowej ( po 50 cm na jedno ramiączko)
 • Zestaw oczek i regulatorów do ramiączek ( 2 oczka + 2 regulatory dopasowane szerokością do gumy ramiaczkowej)
 • Zapięcie na haftki / metalowe
 • Guma / materiał na pas obwodu pod biustem (należy wymierzyć się samodzielnie)
 • Markizeta na podszewkę miseczki – opcjonalnie
 • Dodatkowe oczka i regulatory na własne modyfikacje – opcjonalnie

Rodzaje maszyny:

 • Do uszycia braletu wystarczy maszyna wieloczynnościowa – ja szyję obecnie na Łuczniku Marilyn HD – możecie poczytać w tym artykule na blogu, co powinna posiadać maszyna na której chcemy szyć bieliznę
 • Opcjonalnie na wykończenie dołu miseczki i szycie samej miseczki można wykorzystać overlocka

UWAGA! Poniższa instrukcja będzie zawierała odnośniki do tutoriali już umieszczonych na blogu. Pokażę zarówno podstawowe szycie braletu, jak i kroki potrzebne do uzyskania wersji braletu z tego wpisu.

 

 

Wycinamy poszczególne części braletu według wykroju, pamiętając o dodaniu odpowiednio dodatków na szwy. Jeżeli używamy gumy łamanej do wykończenia boków miseczek, nie musimy do boków dodawać zapasów na szwy. Pozostaje nam dodanie ich jedynie do dołu miseczki (gdy wszywamy je do gumy pod biustem) oraz do złączenia samych części miseczek. Gdy wykańczamy boki np. gumą obszywkową należy dodać zapas na boki o szerokości gumy. Wykorzystując overlocka do łączenia części miseczki, wystarczy dodać 0,5 cm zapasu na szwy. Przy szyciu na maszynie wieloczynnościowej, dodaję zwykle 1 cm zapasu.

Układamy wszystkie części obok siebie. Będziemy układać je jedna na drugiej. Dwie części miseczki z koronki układamy na siebie prawymi stronami, następnie nakładamy  jedną część markizety lewą stroną do części z koronek i dokładamy drugą (również stykają się prawymi stronami do siebie).

Można również najpierw złączyć koronki i markizety prawymi stronami do siebie i dopiero potem nałożyć je na siebie.

Szyję je ściegiem prostym o długości 3.5 (jest to u mnie standardowa długość przy wykorzystywaniu ściegu prostego w szyciu bielizny).

 

 

Następnie przestawiam maszynę na ścieg zygzak. Będzie on potrzebny do wszycia gumy łamanej oraz do łączenia niektórych elementów ramiączka, oczek i regulatorów a także zapięcia. Wybieram na płytce ściegowej zygzak (u mnie jest to piąty ścieg z tabeli). Długość 1,5 oraz szerokość 3,5.

 

 

Tak wyglądają zszyte miseczki. Na tym etapie warto przestębnować środkowy szew ściegiem prostym. Jeżeli szyjemy wersję bez podszewki, można zapas na szew przeszyć po prawej stronie łączenia części miseczek – zygzakiem. Dodatkowo jeżeli zapas pozostał dla Was za duży, możecie go przyciąć.

Przystępuję do wszycia gumy łamanej. Jeżeli nie macie specjalnej stopki, która umożliwia bezproblemowe wszywanie lamówek, możecie zrobić to w następujący sposób. Spinam lamówkę na pół, następnie przekładam ją pod stopkę, którą opuszczam w celu blokady gumy.

Następnie przeszywam kilka centymetrów dla zabezpieczenia gumy – gdy wykonam tę czynność, mam pewność że guma nie będzie mi się otwierała podczas szycia. Zaczynam szyć od pierwszego dolnego brzegu miseczki. Na końcu odcinam nadmiary gumy. Podczas szycia drugiego boku, również zaczynam od jego dolnej krawędzi. W tym przypadku zostawiam na końcu szczytu miseczki kilka centymetrów zapasu przeszytej zygzakiem gumy łamanej. Będzie to nasze estetyczne zakończenie górnej części miseczki (napiszę o tym w kolejnych krokach).

 

 

Tutaj  możemy wykończyć górę miseczki np. na dwa sposoby. Pierwszy z nich to po prostu podwinięcie pozostawionego zapasu gumy łamanej i przeszycie go dla zabezpieczenia. W tej opcji po prostu na czubku miseczki doszywamy ramiączko.

W opcji numer dwa, podwijając zapas gumy łamanej, zostawiamy trochę miejsca na oczko dopasowane szerokością do ramiączka. Ja wybrałam opcję numer 2.

 

 

Zarówno w jednej jak i drugiej opcji, przypinam zapas gumy łamanej pod spód i przeszywam ściegiem prostym. nadmiar gumy odcinam. Tak wyglądają wykończone po bokach i na górze miseczki.

 

 

Teraz zajmiemy się dolną częścią miseczki oraz przyszywaniem jej do pasa obwodu pod biustem. Jeżeli macie cienką gumę łamaną możecie również obszyć dolny brzeg miseczki. Gruba guma spowoduje niepotrzebne zgrubienie i nie będzie tak komfortowa. W takim przypadku lepiej wykończyć brzeg overlockiem lub zostawić niewykończone.

Gdy na mojej gumie pod biustem zaznaczę środek (lub miejsca gdzie miseczki mają na siebie nakładać – wspominałam o tej opcji w uwagach na początku postu), przypinam miseczki w odpowiednie miejsca.  Polecam również wykorzystać fastrygę dla lepszej stabilizacji, ponieważ miseczki mogą się rozjechać podczas wyciągania szpilek lub klipsów.

Przyszywam miseczki do gumy ściegiem trójskok (jeżeli Wasza maszyna go nie posiada, można użyć zygzak). Ścieg trójskok ustawiłam według tych parametrów:  w mojej maszynie to pozycja nr 6 z tabeli wykazów ściegów, długość 1,5 i szerokość 4,5.

 

 

 

Gdy szyjecie podstawową wersję braletu, bez modyfikacji i z zapięciem na haftki. Ten krok będzie dla Was przedostatnim (pozostanie wszycie ramiączek). Do gumy w obwodzie pod biustem doszywamy wybrane zapięcie – tutorial jak wszyć zapięcie na haftki możecie zobaczyć w tym wpisie.

 

 

Czas na wszycie ramiączek. Gdybym nie wykorzystała dodatkowego oczka przy szczycie miseczki, po prostu doszyłabym do niego gumę ramiączkową. Ja dodatkowo musiałam przełożyć gumę przez oczko i następnie zszyłam je pozostałe części.

Natomiast Wy możecie po prostu zszyć ramiączko według tego tutorialu na blogu.

Gdy macie zszyte ramiączko, pozostało doszycie go do tylnej części braletu, przy zapięciu. Można przyjąć za standard, wszywanie ramiączka 5 centymetrów w lewą i prawą stronę od zapięcia biustonosza. Oczywiście możecie wcześniej przypiąć ramiączko do tyłu i sprawdzić czy takie rozwiązanie jest dla Was odpowiednie.

Każdą część ramiączka zszywam ściegiem zygzak o parametrach podanych wcześniej we wpisie.

 

Dodatkowe modyfikacje

 

Poniżej zostaną pokazane kroki jakie wykonałam podczas szycia mojej wersji braletu. Wykorzystałam dodatkowe zestawy oczek i regulatorów które posiadałam. Jeżeli szyjecie podstawową wersję braletu, w tym miejscu mogę Wam już pogratulować uszytego miękkiego stanika!

Te modyfikacje są zrobione pod konkretne wymiary, więc każdą ilość potrzebnej gumy obliczałam indywidualnie.

 

 

Brzegi gumy do której zostały przyszyte ramiączka zakończyłam oczkiem od regulatorów. Następnie doszyłam tak jakby ramiączko i zakończyłam je również oczkiem.

 

 

Powtórzyłam te same czynności na drugim boku. W mojej wersji nie ma zapięcia. Tył mogę regulować sobie samodzielnie. Ale jest on tak wymierzony, że nie będę musiała tego robić. Jest to efekt bardziej dekoracyjny. Doszywam ramiączka i skończone!

 

 

 

 

 

9 thoughts on “DARMOWY WYKRÓJ NA BRALET + JAK USZYĆ BRALET”

 1. Szyciownik Kurs Szycia Online

  Cześć,
  Tak tylko przyszłam powiedzieć, że jesteś w moim top 3 w tegorocznym share week 🙂
  http://szyciownik.pl/szycie
  A do braleta zbieram się już ponad rok, mam nawet samodzielnie zrobiony wykrój, ale brak czasu, ech…
  Pozdrawiam,
  Kasia

 2. Karolina Plebańska

  Witaj. Jedna rzecz nie jest dla mnie jasna. Ta guma łamana, która wykańcza doły miseczek (w którą wszywa się ostatecznie miseczki), to nie nie jest guma do której przyszywa się zapięcie (jej przedłużenie? Czyli tę gumę łamaną podszywamy (jak w górnej części miseczki) i doszywamy inną z zapięciem? Jeśli tak to jaka to jest guma? Ta sama co do ramiączek? Tak mi wygląda. Nigdy nie szyłam bielizny. Nie do końca wiem co zamówić w sklepie. A do szycia skłonił mnie fakt, że próbuję kupić sobie jakieś lekkie staniki na lato i jedyne braletki jakie znalazłam i mi się podobają pakowane są po 3, przy czym dwa kolory mi nie pasują 😉 No więc pomyślałam, że za tę cenę zrobię zakupy i spróbuję uszyć, jak zawsze w podobnej sytuacji z ubraniami 🙂 I oczywiście wielkie dziękuję za ogrom pracy i wiedzy, którą się dzielisz. Karolina

  1. Tak dokładnie, to jest guma ramiączkowa, możesz wybrać szerokość jaka Ci bardziej odpowiada. Fajnie jakby nie była zbyt sztywna, po prostu musi byc wygodna. Fajnym rozwiązaniem jest również guma do majtek ale taka do meskich boskerek. Z jednej strony ma też meszek, dzięki czemu jest delikatna dla Ciała a szersza wiec i stabilizacja na obwodzie lepsza. Chociaż niestety jest trudno dostępna w detalu bez żadnych nadruków 🙂

 3. Dla szwaczki z 30 letnim stażem przedstawione zdjęcia idealnie wszystko przedstawiają aczkolwiek dla osoby, która zaczyna swoją przygodę z szyciem proponowałabym kurs. Zdobędzie podstawowe umiejętności, które pomogą jej w dalszej pracy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry