MASZYNA DO SZYCIA BIELIZNY – JAKĄ WYBRAĆ?

Prowadząc od ponad półtorej roku grupę o szyciu bielizny na Facebook’u, jednym z najczęściej pojawiających się pytań jest to – jaką maszynę do szycia bielizny wybrać, z jakiej maszyny do szycia korzystacie podczas szycia bielizny? Stąd pomysł na ten post. Przez ten post, chciałabym usystematyzować kilka kwestii związanych z funkcjami, jakie powinna posiadać maszyna by móc szyć bieliznę, zarówno majtki, biustonosze czy inne bieliźniane dodatki.

 

Nie potrzebujesz maszyny z nieograniczonymi funkcjami

 

Gdy coś tworzymy nie tylko bardzo ważny jest talent, umiejętności czy chęć nauki. By wydobyć błysk z tworzonej rzeczy, potrzebujesz również narzędzi, które będą idealnie dopasowane do Ciebie. Często wraz z nabywaniem nowych umiejętności, rozwojem, przechodzeniem na wyższy poziom chcę, by narzędzie odzwierciedlało moje potrzeby i nie ograniczało mnie w rozwoju. Dlatego pamiętaj o tym, że nie tylko moda na pewne rzeczy, a Twoje potrzeby muszą być uwzględnione przy kupnie np. maszyny do szycia.

Jeżeli jesteśmy w temacie szycia bielizny, maszyna która posiada funkcje dzięki którym możemy ją szyć, będzie również spełniała inne funkcje, będzie szyła wiele różnych rzeczy/ubrań. Będzie to nie tylko „bieliźniana” maszyna, ale jeżeli wybierzesz dobry i solidnie zbudowany model, uszyjesz na niej wszystko od koronkowego braletu po płaszcz.

A więc co powinna posiadać maszyna do szycia bielizny? Czym sugerować się przy wyborze maszyny i co właściwie jest potrzebne?

 

Ściegi do szycia bielizny

 

Osobiście uważam, że jeżeli chcemy dobrze wykańczać majtki czy biustonosze, maszyna powinna posiadać te trzy ściegi:

 1. ścieg prosty;
 2. ścieg zygzak;
 3. ścieg trójskok.

Są to podstawowe ściegi do szycia i wykańczania bielizny. Jeżeli Twoja maszyna je posiada, w następnej kolejności liczą się ustawienia ściegów, które dobieramy do danego materiału. Bardzo dobrze jeżeli maszyna ma szeroki wybór szerokości ściegów. Co przydaje się na przykład podczas zszywania pianki gorseciarskiej do usztywnienia miseczki biustonosza. W poprzedniej mojej maszynie, miałam możliwość ustawienia maksymalnej szerokości o wartości 5. Niestety dla mnie było to zbyt wąskie ustawienie. Ale cóż? Musiałam się tym zadowolić.

Ściegiem prostym najczęściej zszywam większość elementów biustonosza. Większość tzn., że nie używamy go do elementów rozciągliwych, mocno pracujących na przykład gumy obszywkowej, gumy łamanej czy wcześniej wspomnianego zszywania elementów miseczki z pianki gorseciarskiej.

Ściegiem zygzak mogę uszyć całe majtki, od zszycia i wykańczania brzegów, po wszywanie ozdobnych gum wykończeniowych, a kończąc na wszywaniu wkładki krocza. Zygzak przy szyciu biustonoszy przydaje się podczas mocowania elementów, które będą bardzo mocno pracować podczas użytkowania. Takimi elementami są często miejsca mocowania gumy ramiączkowej, wykańczanie niewygodnych krawędzi haftek biustonosza czy wszywanie silikonowej gumy stabilizującej koronkę przy ciele.

Ścieg trójskok, idealnie sprawdza się do wykończeń. Nadaje się do wszelkich mocno pracujących, wymagających dużej elastyczności elementów. Przykładowo mogą to być wspomniane różnego rodzaju gumy. Ścieg ten, pięknie wygląda jako element wykończenia po wierzchu szytego materiału.

 

Regulacja docisku stopki – czy jest potrzebna?

 

Docisk stopki to siła z jaką stopka dociska materiał do ząbków transportera, dzięki czemu maszyna ma możliwość przesuwania materiału podczas szycia. Maszyny dzielą się na te, które tej regulacji nie posiadają i na te które ją posiadają.

Regulacja docisku stopki przydaje się jeżeli chcesz szyć bardzo szeroki wachlarz materiałów. Przy szyciu dzianin czy bardzo elastycznych materiałów, docisk stopki może okazać się niezbędny. Jednak od początku nauki szycia żadna z moich maszyn nie posiadała tej funkcji i przyznam, że nie było sytuacji w której by mi jej brakowało podczas szycia biustonosza czy majtek. W niektórych maszynach można dodatkowo po ściągnięciu obudowy, ustawić regulator docisku stopki na taki stopień, który Ci odpowiada. 

Zdania są więc podzielone.  Mam wrażenie, że regulacja docisku stopki jest jak z samochodami, jeden będzie miał skrzynię manualną, a drugi bardzo dobrej jakości automat. W przykładowych wpisach zagranicznych blogerek możesz ocenić ich perspektywy i potrzeby. 

Cloth Habbit, która używa docisku stopki – https://clothhabit.com/sewing-machines-for-lingerie/

oraz Madalynne, której regulowany docisk nigdy nie był potrzebny – https://madalynne.com/sewing-machines-for-lingerie-pfaff-passport/

 

 

Dodatkowe akcesoria do maszyny

 

Z dodatkowych akcesoriów związanych z szyciem bielizny mogę polecić dwie stopki, które z pewnością się przydadzą. Są to:

Półstopka – przyda się do idealnego stębnowania przy łączeniu szwów. Bardzo dobrze się sprawdza przy stębnowaniu miseczek;

Stopka 1/4″ inaczej 6mm – jeżeli wolisz efekt szerszego stębnowania miseczki lub chcesz idealnie wszyć paski markizety które zasłaniają łączenie miseczki uszytej z pianki, będzie to świetne rozwiązanie.

 

Na jakiej maszynie obecnie szyję?

 

Obecnie dwie maszyny do szycia które mam, Łucznik Martyna 2080 oraz Marilyn HD posiadają wszystko to, co potrzebne jest mi do szycia bielizny. Jednak Marilyn HD posiada dodatkowo wzmocnioną konstrukcję co sprawia, że jest jeszcze bardziej uniwersalną maszyną do szycia. 

Jest to jedna z cichszych maszyn do szycia na jakiej szyłam do tej pory. Marilyn HD posiada wiele udogodnień maszyny elektronicznej. Automatyczne ryglowanie, automatyczne podnoszenie i opuszczanie igły, automatyczne szycie wstecz, nawlekanie nici czy przyciski START/STOP umożliwiające szycie bez regulatora nożnego.  Wzmocniona konstrukcja oraz dwustopniowa regulacja podnoszenia stopki przyda Ci się szczególnie wtedy, gdy chcesz szyć nawet jeans.

Wybór odpowiedniej maszyny do szycia jest składową kilku rzeczy.  Budżet, nasze umiejętności, oczekiwania wobec sprzętu czy inwestowanie w rozwój osobisty. Nim przystąpisz do wyboru tej jednej, jedynej maszyny skrojonej dla siebie na miarę, przeanalizuj wszystkie swoje potrzeby i doradź się specjalistów. 

 

Dla czytelników bloga mam kod rabatowy 10% na zakup maszyny do szycia Marilyn HD – kod „szyciebielizny„.

Post został przygotowany w ramach współpracy z marką Łucznik.

 

3 thoughts on “MASZYNA DO SZYCIA BIELIZNY – JAKĄ WYBRAĆ?”

 1. Szyciownik Kurs Szycia Online

  Cześć,
  Ciekawy opis. Zgadzam się z tym co napisałaś w 100%. Tylko nie miałam okazji szyć na tej maszynie. Ale jak na tako przedział cenowy, to wydaje się ciekawym wyborem 🙂
  Pozdrawiam,
  Kasia

 2. Pingback: DARMOWY WYKRÓJ NA BRALET + JAK USZYĆ BRALET - Klaudia Prusińska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry