JAK USZYĆ MAJTKI? + DARMOWY WYKRÓJ NA MAJTKI W ROZMIARZE 34 – 44

 

Tworzenie konstrukcji bielizny pokochałam na kursie w pracowni Ultramaszyna. Wtedy pierwszy raz w życiu narysowałam to, co chciałam uszyć. No i przepadłam. Trochę to było dla mnie magiczne. Zaczynasz od kartki i ołówka, a kończysz na maszynie do szycia i gotowym biustonoszu czy majtkach.  Zaczęłam kupować anglojęzyczne książki do konstrukcji i cały czas się uczę. Wykrój na majtki, który oddaję w Wasze ręce, jest nie tylko chęcią podzielenia się umiejętnościami które nabyłam do tej pory, lecz także sprawdzianem. Jest to dla mnie najlepsza nauka i sposób na dzielenie się pasją.

 

Opis wykroju

 

Na początku potrzebujesz wykroju. Znajdziesz go w moim sklepie (wykrój jest darmowy) po TYM linkiem. Plik wykroju zawiera szczegółowy jego opis, sugerowane materiały oraz sposób wykończenia. Znajdziesz tam również wskazówki o tym, jak znaleźć swój rozmiar a także sam wykrój który mieści się na trzech kartkach formatu A4. Nie musisz drukować całości, wystarczy, że przeczytasz najważniejsze informacje i wydrukujesz sam wykrój. 

Wykrój stworzyłam w rozmiarach 34 – 44. Będzie mi miło, jeżeli zostawisz ślad w moich social mediach – Instagram, Facebook, a także zapraszam do grupy Szycie Bielizny – tutotoriale, wykroje, porady.

Klasyczna konstrukcja majtek typu Brief,  jest punktem startowym do tworzenia innych modeli majtek. Z łatwością można obniżyć linię talii czy bioder, poszerzyć wycięcie nóg, a nawet przekształcić je w Tongi.

Brief jest także rodzajem bielizny, która może być noszona zarówno przez kobiety jak i mężczyzn (oczywiście w zmodyfikowanej do płci wersji). Wysokość tego typu majtek, może być wyróżniona na trzech poziomach: osadzone wysoko na talii, średniej wysokości (często tuż pod pępkiem) oraz mini (na linii bioder).

W przekazanym w Twoje ręce wykroju, majtki składają się z czterech części. Przedniego panelu, tylnego panelu, wkładki krocza oraz z podszewki wkładki. Krój ten zapewnia pełne krycie pośladków oraz boków nóg. Dzięki uzyskanej średniej wysokości, krój będzie odpowiedni dla prawie każdego typu sylwetki. Majtki typu Brief, są konstrukcją zachodzącą często na wewnętrzne partie ud. Z tego też względu różnią się od pozostałych, współcześnie popularnych krojów.

Również zastosowane wykończenie w szyciu tego rodzaju majtek ma znaczenie dla ich ostatecznego wyglądu.  Uzyskasz inny efekt stosując gumę obszywkową, gumę łamaną czy wąską koronkę do wykończeń. Takie samo znaczenie mają użyte ściegi wykańczające brzegi majtek.

Obecnie najczęściej spotykaną szerokością wkładki krocza jest ok. 5 – 5,5 cm. W tym modelu, sugerowana szerokość to zazwyczaj między 6 cm a 7 cm. Dzięki tym cechom charakterystycznym, mogą być wykorzystywane nie tylko w codziennym użytkowaniu, ale np. jako baza do strojów tanecznych, strojów do ćwiczeń, a nawet mało zabudowanej bielizny modelującej.

 

Zaczynamy? Czyli jak uszyć majtki?

 

Potrzebujesz wcześniej wspomnianego wykroju, po wycięciu odpowiedniego rozmiaru, ułóż wykrój według linii złożenia na materiale. Tzn. miejsce złożenia wykroju, kładziemy na złożonym na pół przygotowanym wcześniej materiale. Pamiętajmy o dodaniu zapasów na szew według opisanej instrukcji w pliku wykroju (niech nie zmylą Was linie na wykroju ze zdjęcia, są to moje prywatne linie pomocnicze, które wydrukowałam wraz z moim rozmiarem majtek).

Do wycięcia mamy panel przedni, tylni, wkładkę krocza oraz podszewkę wkładki. W pierwszym kroku skupiamy się na połączeniu wkładki krocza, jej podszewki oraz tylnego panelu majtek. Tylni panel układamy na tzw. „kanapkę” pomiędzy podszewką wkładki, a samą wkładką. Warto w tym miejscu oprócz szpilek użyć fastrygi, ponieważ mamy tutaj trudne do złączenia łuki. Chodzi o to, że materiał rozciągliwy może uciekać podczas szycia, gdy będziemy wyciągać szpilki.

Ja do zszycia tych trzech warstw użyłam owerloka.  Jeżeli go nie posiadasz, spokojnie możesz zszyć te części na maszynie wieloczynnościowej, używając ściegu zygzak o parametrach odpowiednich do użytego materiału. Ja do dzianiny jersey użyłam zygzaka według parametrów z posta o wszywaniu gumy obszywkowej TUTAJ.

Po zszyciu tych trzech części, rozkładam je w taki sposób jaki prezentuję na drugim zdjęciu poniżej. Wkładka krocza na górze od siebie, podszewka wkładki na dole od siebie, a pomiędzy zwijam sobie tylny panel majtek, tak by nie przeszkadzał nam potem w szyciu.

Na kolejnym zdjęciu widzicie jak nałożyłam jeszcze nie doszyty przedni panel majtek, który ułożyłam w ten sposób – część krocza ułożyłam na zwiniętym tylnym panelu majtek, prawą stroną do prawej strony, przedniej części wkładki krocza, następnie złączyłam na „kanapkę” wszystkie przednie części krocza tj. przednia część krocza przodu majtek, podszewki wkładki oraz samej wkładki. Szpilkuję i zszywam tak jak w kroku poprzednim.

Na pierwszym zdjęciu widzicie dwa szwy, które wykonałam w poprzednich krokach. Teraz czeka nas wszywanie gumy obszywkowej (lub innego wykończenia, które sobie wybraliście). Wszywanie gumy obszywkowej jest podzielone na trzy etapy. Pierwszy to wszycie gumy w jeden podkrój nóg, zamykamy wtedy ten bok majtek na owerloku czy maszynie wieloczynnościowej. Drugi krok to wszycie gumy po obwodzie (po wszyciu tej gumy nie zamykamy drugiego boku). Trzecim krokiem jest wszycie gumy obszywkowej w drugi podkrój nóg, po tej czynności zamykamy bok. Szczegółowo opiszę kroki poniżej.

Gumę obszywkową na początku jednego podkroju nogi, szyję według wcześniej wspomnianego tutorialu o szyciu gumy obszywkowej. Gumę układamy satynową stroną do prawej strony materiału, tak by na górze znajdowała się strona z meszkiem. Guma ułożona jest dolną jej krawędzią do krawędzi materiału majtek. Szyjemy ściegiem zyzgak od strony ozdobnych wypustek.

Poniżej możecie jeszcze zobaczyć efekt wszycia tej gumy. Następnie obcinamy zapas materiału, tak by po zaprasowaniu gumy pod spód, nic nie wychodziło.

Zaprasowuję gumę obszywkową pod spód, tak by wystawała jedynie ozdobna jejczęść tj. np. ta z wypustkami. Ponownie przeszywam gumę, tym razem ściegiem trójskok (jeżeli nie macie tego ściegu, możecie czynność powtórzyć zygzakiem – jest to również pokazane w tutorialu z szycia gumy obszywkowej). Szyjemy po prawej stronie materiału. Ponownie prasuję gumę, by materiał wyglądał estetycznie.

Zamykamy bok majtek (ten bok w który wszywałam gumę obszywkową). Szpilkuję, sugeruję również sfastrygować ten kawałek, gdyż guma będzie tworzyła nam zgrubienie, które może łatwo przesunąć się pod stopką, wtedy boki nie będą idealnie złączone. Ja czynność wykonuję na owerloku.

Jak wspomniałam wcześniej, zaczynam wszywanie gumy obszywkowej do obwodu na biodrach majtek. Czynność powtarzam analogicznie do wszywania gumy w podkrój nogi. Najpierw wszywam ją ściegiem typu zygzak.

Kolejno po przeprasowaniu gumy pod spód, wykonuję drugi ścieg, trójskokiem. Poniżej możecie podejrzeć jak wygląda guma wszyta w te elementy.  Gdy to już mamy zrobione, biorę się za wszywanie gumy obszywkowej do drugiego podkroju nogi, która pozostała mi do wykończenia.

Jedyne co zostało to złączenie drugiego boku. Tutaj mocno szpilkuję i zabezpieczam złączone boki, pamiętajmy o fastrydze! Mamy tutaj gumę z dwóch krawędzi więc podwójnie uważam na to być nic się nie przesunęło.

Pozostało nam zabezpieczyć wystające końce nitek (w przypadku szycia na owerloku). Końce nawlekam na igłę i wciągam ją w zrobiony szew. Na końcu wyciągam gdzieś po kilku centymetrach szwu igłę z nawleczoną końcówką po szyciu owerlokiem i odcinam.

Gotowe! Masz już uszyte Twoje najwygodniejsze majtki w życiu!

 

 

 

21 thoughts on “JAK USZYĆ MAJTKI? + DARMOWY WYKRÓJ NA MAJTKI W ROZMIARZE 34 – 44”

 1. Pingback: Make Nine Challenge - BEAUTY fisher

 2. Lotta in Berlin

  Jaka dzianina najlepiej nadaje się na majtki? Niby gacie, jakie są, każdy widzi, ale jak przychodzi do dokładniejszego rozpoznania gatunku materiału, to mizeria.

  1. Klaudia Prusińska

   Polecam cienki Jersey z dodatkiem elastanu żeby trzymał formę podczas ruchu i noszenia, można użyć również mikrofibry 😊

 3. Oj jak super
  Wyglądają na proste do uszycia.
  DZIĘKUJĘ, zapisałam sobie i na pewno skorzystam (ja i córka)
  Będę miać gatki jakie lubię 😍

 4. Droga Klaudio 😉
  DzięKUJĘ cI ZA TA TEN POST. uSZYŁAM SWOJE PIERWSZE W ŻYCIU GATKI!!! w ŻYCIU BYM NIE POMYŚLAŁA, ŻE TO TAKIE PROSTE!!!

 5. Bardzo dziękuję za ten wykrój, najchętniej bym się zaraz zabrała za szycie, ale nurtuje mnie jedno pytanie -jakiego materiału użyć na wkładkę krocza? A podszewka wkładki ma być z tego samego materiału co majtki?
  PS nie mam włączonego caps locka i nie wiem dlaczego cały komentarz „pisze się” drukowanymi literami 🙁

  1. Mam nadzieję, że wykrój będzie dobrze służył 🙂 Na wkładkę krocza ja najczęściej używam jerseyu bawełna 100%. Najważniejsze by była jak najbardziej naturalna, oddychająca i delikatna dla ciała. Jeżeli szyjesz całość majtek z własnie takiego oddychającego materiału to oczywiście możesz zastosować go na całość projektu. / Nie martw się literki taki motyw strony 🙂

 6. Cześć 🙂 Właśnie zabrałam Się za szycie tych majtek. Niestety nie rozumiem pierwszego etapu łączenia materiału tj.
  „Tylni panel układamy na tzw. “kanapkę” pomiędzy podszewką wkładki, a samą WKŁADKĄ.”
  Nie wiem jak to Połączyć, mogę prosić o pomoc?

  1. Jasne, z przyjemnością! po pierwsze dopasowujesz te same łuki dwóch części wkładki czyli podszewka i materiał główny oraz jedną część przodu albo tyłu zależy od czego zaczynasz. Załóżmy że zaczynamy od tyłu czyli od pupy. Kladziesz podszewke wkładki na płasko, prawa strona do góry. Skupiamy się na szerszym końcu czyli od strony tyłu. Bierzemy tył majtek i przykładamy lewa jej stronę do prawej strony wkładki. Czyli miejsce wszycia wkładki do tyłu wkładki czyli szerszego kranca jak zaznaczono na wykroju (łuki są w inną stronę dlatego zalecam fastryge). Następnie nakładamy na prawą stronę tyłu majtek wierzchnia warstwę wkładki krocza prawa strona do prawej, łącząc tył wkładki czyli szersze krańce. Fastrygujemy i zszywamy. Następnie gdy masz zszyte te trzy elementy, musimy rozłożyć je do następnego szwu. Ale najpierw musimy również dodać przód majtek. Więc rozkładany zszyte elementy w ten sposob: ma dole masz podszewke wkładki krocza, na górze wierzchnia warstwę krocza prawa strona do góry. Pomiędzy masz tył majtek. Na tył majtek nakladasz niedoszyty przód ale tak by miejsce gdzie wszywam wkładkę był na wierzchu i znowu stosujemy kanapkę. Czyli pomiędzy prawa warstwę wierzchniej wkładki krocza wkładamy przód prawa do prawej. Następnie dokładamy podszewke wkładki. Zszywamy znowu te trzy elementy. Wyciągamy wszystko że środka i mamy wszystkie zszwy wkładki ukryte pomiędzy warstwami.

 7. Świetna instrukcja, a materiał do majtek to rewelacja!:D Zanim zacznę szyć majtki dla siebie, będę „ćwiczyć” na mniejszej wersji dla córeczki 🙂 Mam dwa główne pytania: 1. Kiedy obszywasz boki owerlokiem, robisz to 3 czy 2 nićmi? Jaka długość ściegu? Szyjesz na nim z nożem czy bez? Z tym urządzeniem dopiero się wprawiam i mam parę wątpliwości, jak go dobrze ustawić do bielizny.
  2.Czy tę gumę można chwilowo zastąpić zwykłą, jeśli się takiej na razie nie posiada? W instrukcji anglojęzycznej do wykroju mniejszej wersji majtek, które szyję dla córki taka zwykła guma była w opisie jak je zrobić, tylko nie wiem jak ją jednak lepiej wykończyć, żeby tak „brzydko” to nie wyglądało. Lepiej owerlokiem czy na maszynie zygzakiem?

  W sumie z dwóch pytań powstało kilka różnych;) będę wdzięczna za odpowiedź! Pozdrawiam, Ania:)

  1. Dziękuję bardzo za miłe słowa, postaram się odpowiedzieć na wszystko 🙂
   1. Generalnie boki staram się dodatkowo zszywać na overlocku więc wykorzystuję 4 nitki. Używając mniej nici musiałabym najpierw zszyć boki ściegiem prostym, a chciałabym uniknąć rozciągniętej dzianiny na zwykłej maszynie więc od razu robię to na overlocku. Szyję z nożem lecz prawie nic nie odcinam, ewentualne nierówności materiału.
   2. Tak możesz użyć takiej zwykłej gumy, wtedy wystarczy że na niej podwiniesz materiał do środka czyli do lewej strony. Jeżeli chodzi o wykończenie taką gumą możesz zrobić w ten sposób – wszyj ją do podkroju na prawej stronie overlockiem ale 4 nitki i bez noża, żeby nie uciąć gumy. Zawiń materiał z gumą do środka i po prawej stronie przeszyj np zygzakiem lub trójskokiem. Oczywiście pamiętaj by dodać odpowiedni zapas na podwinięcie w podkrojach czy w obwodzie na podwinięcie gumy.

   1. Dziękuję za odpowiedź 🙂 Teraz już szyję na owerloku 4 nićmi, choć pierwsze majtki z niewiedzy robiłam na 3 i rzeczywiście musiałam potem zaszywać maszyną – ale dopiero się uczę więc dobrze, że o to zapytałam, bo pewnie dalej robiłabym przypał. Nożem szyłam przez chwilę, choć szło to dość niepewnie i słabo), więc na razie bieliznę z nim odpuszczam i będę szyć normalnie:)Ze zwykłą gumą wyszło u mnie dość zabawnie – czekając na odpowiedź zaczęłam coś tam kombinować i rzeczywiście zaczęłam ją chować do środka, potem popatrzyłam, że jest odpowiedź i miałam takie „o, czyli prawie dobrze zrobiłam” :D. Dzięki Tobie wiem, że lepiej jednak jeszcze obrębić owerlokiem boki zanim zacznę podwijać, czego wtedy nie robiłam. Wygląda to znacznie lepiej! Dziękuję za cenne porady, pozdrawiam:)

 8. Mam pytanie o cześci wykroju. W pliku pdf mamy przód, tył 2a, tył 2b oraz wkładkę. Gdzie jest opisany krok połączenia tyłu 2a i 2b? Próbuje zrobić te majtki już 2 raz ale nadal nie mogę dopasować poszczególnych części do siebie.

 9. Kusi mnie szycie tych majtek, tylko nie wiem, jak ściągnąć wykrój? dodać do koszyka? i normalnie zlożyć zamówienie? 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Przewiń do góry