JAK USZYĆ MAJTKI? + DARMOWY WYKRÓJ NA MAJTKI W ROZMIARZE 34 – 44

at
jak-uszyc-majtki

Tworzenie konstrukcji bielizny pokochałam na kursie w pracowni Ultramaszyna. Wtedy pierwszy raz w życiu narysowałam to, co chciałam uszyć. No i przepadłam. Trochę to było dla mnie magiczne. Zaczynasz od kartki i ołówka, a kończysz na maszynie do szycia i gotowym biustonoszu czy majtkach.  Zaczęłam kupować anglojęzyczne książki do konstrukcji i cały czas się uczę. Wykrój na majtki, który oddaję w Wasze ręce, jest nie tylko chęcią podzielenia się umiejętnościami które nabyłam do tej pory, lecz także sprawdzianem. Jest to dla mnie najlepsza nauka i sposób na dzielenie się pasją.

 

Opis wykroju

 

Na początku potrzebujesz wykroju. Znajdziesz go po swojej prawej stronie, na panelu bloga, tuż pod moim zdjęciem powitalnym. Aby otrzymać wykrój należy zapisać się na mój Szyciowy Newsletter. W mailu powitalnym otrzymasz link do ściągnięcia pliku wykroju. Plik wykroju zawiera szczegółowy jego opis, sugerowane materiały oraz sposób wykończenia. Znajdziesz tam również wskazówki o tym, jak znaleźć swój rozmiar a także sam wykrój który mieści się na trzech kartkach formatu A4. Nie musisz drukować całości, wystarczy, że przeczytasz najważniejsze informacje i wydrukujesz sam wykrój. Wykrój powinien dotrzeć wprost do Twojej skrzynki odbiorczej, jeżeli się tak nie stało, proszę sprawdź folder SPAM.

Wykrój stworzyłam w rozmiarach 34 – 44. Będzie mi miło, jeżeli zostawisz ślad w moich social mediach – Instagram, Facebook, a także zapraszam do grupy Szycie Bielizny – tutotoriale, wykroje, porady.

Klasyczna konstrukcja majtek typu Brief,  jest punktem startowym do tworzenia innych modeli majtek.
Z łatwością można obniżyć linię talii czy bioder, poszerzyć wycięcie nóg, a nawet przekształcić je w Tongi.

Brief jest także rodzajem bielizny, która może być noszona zarówno przez kobiety jak i mężczyzn (oczywiście w zmodyfikowanej do płci wersji). Wysokość tego typu majtek, może być wyróżniona na trzech poziomach: osadzone wysoko na talii, średniej wysokości (często tuż pod pępkiem) oraz mini (na linii bioder).

W przekazanym w Twoje ręce wykroju, majtki składają się z czterech części. Przedniego panelu, tylnego panelu, wkładki krocza oraz z podszewki wkładki. Krój ten zapewnia pełne krycie pośladków oraz boków nóg. Dzięki uzyskanej średniej wysokości, krój będzie odpowiedni dla prawie każdego typu sylwetki. Majtki typu Brief, są konstrukcją zachodzącą często na wewnętrzne partie ud. Z tego też względu różnią się od pozostałych, współcześnie popularnych krojów.

Również zastosowane wykończenie w szyciu tego rodzaju majtek ma znaczenie dla ich ostatecznego wyglądu.  Uzyskasz inny efekt stosując gumę obszywkową, gumę łamaną czy wąską koronkę do wykończeń. Takie samo znaczenie mają użyte ściegi wykańczające brzegi majtek.

Obecnie najczęściej spotykaną szerokością wkładki krocza jest ok. 5 – 5,5 cm. W tym modelu, sugerowana szerokość to zazwyczaj między 6 cm a 7 cm. Dzięki tym cechom charakterystycznym, mogą być wykorzystywane nie tylko w codziennym użytkowaniu, ale np. jako baza do strojów tanecznych, strojów do ćwiczeń, a nawet mało zabudowanej bielizny modelującej.

 

Zaczynamy? Czyli jak uszyć majtki?

 

Potrzebujesz wcześniej wspomnianego wykroju, po wycięciu odpowiedniego rozmiaru, ułóż wykrój według linii złożenia na materiale. Tzn. miejsce złożenia wykroju, kładziemy na złożonym na pół przygotowanym wcześniej materiale. Pamiętajmy o dodaniu zapasów na szew według opisanej instrukcji w pliku wykroju (niech nie zmylą Was linie na wykroju ze zdjęcia, są to moje prywatne linie pomocnicze, które wydrukowałam wraz z moim rozmiarem majtek).

Do wycięcia mamy panel przedni, tylni, wkładkę krocza oraz podszewkę wkładki. W pierwszym kroku skupiamy się na połączeniu wkładki krocza, jej podszewki oraz tylnego panelu majtek. Tylni panel układamy na tzw. “kanapkę” pomiędzy podszewką wkładki, a samą wkładką. Warto w tym miejscu oprócz szpilek użyć fastrygi, ponieważ mamy tutaj trudne do złączenia łuki. Chodzi o to, że materiał rozciągliwy może uciekać podczas szycia, gdy będziemy wyciągać szpilki.

Ja do zszycia tych trzech warstw użyłam owerloka.  Jeżeli go nie posiadasz, spokojnie możesz zszyć te części na maszynie wieloczynnościowej, używając ściegu zygzak o parametrach odpowiednich do użytego materiału. Ja do dzianiny jersey użyłam zygzaka według parametrów z posta o wszywaniu gumy obszywkowej TUTAJ.

Po zszyciu tych trzech części, rozkładam je w taki sposób jaki prezentuję na drugim zdjęciu poniżej. Wkładka krocza na górze od siebie, podszewka wkładki na dole od siebie, a pomiędzy zwijam sobie tylny panel majtek, tak by nie przeszkadzał nam potem w szyciu.

Na kolejnym zdjęciu widzicie jak nałożyłam jeszcze nie doszyty przedni panel majtek, który ułożyłam w ten sposób – część krocza ułożyłam na zwiniętym tylnym panelu majtek, prawą stroną do prawej strony, przedniej części wkładki krocza, następnie złączyłam na “kanapkę” wszystkie przednie części krocza tj. przednia część krocza przodu majtek, podszewki wkładki oraz samej wkładki. Szpilkuję i zszywam tak jak w kroku poprzednim.

Na pierwszym zdjęciu widzicie dwa szwy, które wykonałam w poprzednich krokach. Teraz czeka nas wszywanie gumy obszywkowej (lub innego wykończenia, które sobie wybraliście). Wszywanie gumy obszywkowej jest podzielone na trzy etapy. Pierwszy to wszycie gumy w jeden podkrój nóg, zamykamy wtedy ten bok majtek na owerloku czy maszynie wieloczynnościowej. Drugi krok to wszycie gumy po obwodzie (po wszyciu tej gumy nie zamykamy drugiego boku). Trzecim krokiem jest wszycie gumy obszywkowej w drugi podkrój nóg, po tej czynności zamykamy bok. Szczegółowo opiszę kroki poniżej.

Gumę obszywkową na początku jednego podkroju nogi, szyję według wcześniej wspomnianego tutorialu o szyciu gumy obszywkowej. Gumę układamy satynową stroną do prawej strony materiału, tak by na górze znajdowała się strona z meszkiem. Guma ułożona jest dolną jej krawędzią do krawędzi materiału majtek. Szyjemy ściegiem zyzgak od strony ozdobnych wypustek.

Poniżej możecie jeszcze zobaczyć efekt wszycia tej gumy. Następnie obcinamy zapas materiału, tak by po zaprasowaniu gumy pod spód, nic nie wychodziło.

Zaprasowuję gumę obszywkową pod spód, tak by wystawała jedynie ozdobna jejczęść tj. np. ta z wypustkami. Ponownie przeszywam gumę, tym razem ściegiem trójskok (jeżeli nie macie tego ściegu, możecie czynność powtórzyć zygzakiem – jest to również pokazane w tutorialu z szycia gumy obszywkowej). Szyjemy po prawej stronie materiału. Ponownie prasuję gumę, by materiał wyglądał estetycznie.

Zamykamy bok majtek (ten bok w który wszywałam gumę obszywkową). Szpilkuję, sugeruję również sfastrygować ten kawałek, gdyż guma będzie tworzyła nam zgrubienie, które może łatwo przesunąć się pod stopką, wtedy boki nie będą idealnie złączone. Ja czynność wykonuję na owerloku.

Jak wspomniałam wcześniej, zaczynam wszywanie gumy obszywkowej do obwodu na biodrach majtek. Czynność powtarzam analogicznie do wszywania gumy w podkrój nogi. Najpierw wszywam ją ściegiem typu zygzak.

Kolejno po przeprasowaniu gumy pod spód, wykonuję drugi ścieg, trójskokiem. Poniżej możecie podejrzeć jak wygląda guma wszyta w te elementy.  Gdy to już mamy zrobione, biorę się za wszywanie gumy obszywkowej do drugiego podkroju nogi, która pozostała mi do wykończenia.

Jedyne co zostało to złączenie drugiego boku. Tutaj mocno szpilkuję i zabezpieczam złączone boki, pamiętajmy o fastrydze! Mamy tutaj gumę z dwóch krawędzi więc podwójnie uważam na to być nic się nie przesunęło.

Pozostało nam zabezpieczyć wystające końce nitek (w przypadku szycia na owerloku). Końce nawlekam na igłę i wciągam ją w zrobiony szew. Na końcu wyciągam gdzieś po kilku centymetrach szwu igłę z nawleczoną końcówką po szyciu owerlokiem i odcinam.

Gotowe! Masz już uszyte Twoje najwygodniejsze majtki w życiu!