Jesienna, usztywniana kopertówka – tutorial

Szycie toreb i torebek jest ostatnimi czasy bardzo popularne. Można tworzyć wymyślne formy i rozmiary torebek. Dzisiaj chciałabym Wam pokazać – jak uszyć kopertówkę. Będzie to instrukcja bardzo szczegółowa, wymagająca, ale i pokazująca wiele ciekawostek. Oprócz nauki szycia kopertówki, nauczysz się jak montować zapięcie magnesowe, jak nakładać ozdobne ramki na rogi kopertówki oraz jak uszyć wewnętrzną kieszeń w torebce.

Ja w swojej kopertówce wykorzystałam niecodzienne materiały. Wodoodporny len oraz tkaninę poliestrową również wodoodporną. To niezwykłe połączenie dało zaskakujący i elegancki efekt. Oprócz akcesoriów kaletniczych wymienionych i pokazanych poniżej, będziesz potrzebować 2 FQ tkaniny wierzchniej oraz 2 FQ podszewki, a także kawałek tkaniny bawełnianej na worek kieszeni. Swoje akcesoria kaletnicze oraz materiały otrzymałam od  sklepu godnego polecenia – INNY WYMIAR SZYCIA.  Znajdziecie tam wszystko to, co dusza zapragnie do tworzenia niezwykłych torebek, a także akcesoriów dla Waszych zwierzęcych pupili.

INNY WYMIAR SZYCIA na Facebook’u oraz Grupa Sprzedażowa.

Dodatkowo możecie pobrać schemat wykrojenia takiej kopertówki – DARMOWY WYKRÓJ KOPERTÓWKA.

A teraz zaczynamy tutorial!

 

Do przygotowania kopertówki, będą nam potrzebne części, które wykroiłam wcześniej, według podanych informacji. Jeżeli chcemy, można zrobić rogi klapki kopertówki zaokrąglone lub ostre. Jak kto woli.

Każdą z części, oprócz tkaniny bawełnianej na worek wewnętrznej kieszeni, podklejam flizeliną. Flizelina powinna być o 1cm mniejsza od każdego brzegu tkaniny, gdyż będzie wyznaczała zapasy na szew.

Z akcesoriów kaletniczych, będą mi potrzebne następujące rzeczy:  2x półkole, zapięcie magnesowe, taśma suwakowa, suwadło, ramki wykończeniowe do kopertówki oraz podkład usztywniający do torebek. Ja polecam piankę typową do usztywnień. Jest miękka i dobrze pracuje z materiałem. Ja użyłam filcu – nie polecam tego rozwiązania, gdyż później bardzo ciężko manewrować maszyną przy wykończeniu tylu warstw. Materiał usztywniając pasujący do ramek, powinien mieć ok 4mm grubości.

Podklejoną część na odszycie zamka przy wewnętrznej kieszeni torebki, dopinam szpilkami tak, by znajdowała się na środku i ok 2 cm poniżej – ta odległość jest umowna, gdyż to zależy od Was jak głęboką chcecie zrobić kieszeń. Im wyżej ją umieścicie, tym głębsza będzie kieszeń.

Rysuję prostokąt o krótszym boku 1cm i szeroki na tyle ile planuję kieszeń lub pozwoli mi taśma suwakowa. Przez środek dorysowuję linię oraz w odległości 1cm od brzegu, linie prowadzące do wierzchołków prostokąta. Obszywam kontur prostokąta, robię to dokładnie, gdyż będzie to wlot kieszeni.

Nacinam wyrysowane linie. Zaczynam od środkowej, następnie nacinam linie skierowane ku wierzchołkom, uważam tym samym aby nie naciąć szwów.

Wywijam na lewą stronę, przez stworzony otwór przygotowane odszycie kieszeni. Pomagam sobie rozprasowując szwy żelazkiem, kieszeń musi wyglądać estetycznie, nie powinno widać żadnych zmarszczeń materiału. Teraz pozostaje mi wszycie taśmy suwakowej z wcześniej nałożonym suwadłem.

Na prawej stronie kieszeni stębnuję suwak. Przypinając go, pomagałam sobie szpilkami. Dobrym pomysłem jest również przyklejenie go cienką taśmą dwustronną, co pomoże na idealne dopasowanie suwaka do otworu. Nic nie będzie się przesuwało, a możemy wtedy również zrezygnować ze szpilek.

Odwracam kieszeń na lewą stronę. Będę przyczepiała szpilkami materiał na worek kieszeni. Prawą stroną tkaniny do wykończenia zamka. Przyszywam tak blisko zamka, jak to możliwe – w ten sposób kieszeń od środka będzie estetycznie wykończona.

Tak wygląda, wykończone wnętrze kieszeni kopertówki.

Przygotowuję paski do półkoli. Robię je na tyle długie i szerokie, jak pozwoli mi szerokość otworu.

Przypinam je do góry przygotowanej kieszeni. W takim ułożeniu, mogą pełnić dwie funkcje. Można do nich przyczepić od środka np klucze lub mogą posłużyć jako uchwyty do ozdobnego łańcuszka, który będzie paskiem kopertówki.

Przypinam podszewkę klapy kopertówki na wierzch kieszeni wraz z półkolami. Przeszywam i rozprasowuję.

Tak wygląda przygotowana wcześniej część torebki.

Przypinam kolejną, dolną część kopertówki do dolnej części kieszeni. Przeszywam oraz rozprasowuję szwy.

Teraz zajmuję się warstwą wierzchnią kopertówki. Przypinam do klapy środkową część, przeszywam i rozprasowuję. Następnie do środkowej części przypinam trzecią – dolną część kopertówki, przeszywam i rozprasowuję szwy.

W ten sposób powstały dwie warstwy kopertówki, spodnia i wierzchnia.

Zabieram się teraz do przymocowanie zapięcia magnesowego torebki. Zaznaczam miejsce w którym chcę by znajdował się magnes.

Przygotowuję zapięcie, rozdzielając je od płytki mocującej (ta z otworami), szpilkę, prujkę oraz flamaster.

Płytkę mocuję w miejscu gdzie ma być zamontowane zapięcie, przy pomocy szpilki tak by się nie przesunęła.

Dzięki temu mogę bez problemu zaznaczyć flamastrem miejsce otworów z płytki. Będą one potrzebne do przebicia się na drugą stronę i włożenia w otwory zapięcia magnesowego.

Po zaznaczeniu, mocuję płytkę w sposób pokazany na zdjęciu. Będę teraz przecinać boczne otwory płytki. Szpilka jest zabezpieczeniem by nie przesunąć płytki oraz by nie zrobić zbyt dużego otworu.

Odpinam szpilkę, zdejmuję płytkę a w powstałe otwory wkładam pierwszą, dolną część zapięcia magnesowego (ta grubsza).

Po drugiej stronie materiału, pokazały nam się nóżki zapięcia magnesowego. Nakładamy na nie płytkę z której wcześniej odrysowałam miejsca flamastrem. Zaginam nóżki do środka. Proces ten będzie również pokazany w dalszej części instrukcji przy okazji montowania drugiej części zapięcia. Dodatkowo jeżeli mamy wiotki i cienki materiał, zapięcie takie należy podkleić np pianką tapicerską – uchroni nas to przed wyrwaniem zapięcia podczas jego odpinania i zapinania.

Pozostałe cztery elementy torebki, składam na pół jak powyżej na zdjęciu.

Przeszywam jak wyżej – 1cm od brzegu.

Nacinam na grzbiecie prostokąta, ostrożnie, tak by nie przeciąć szwów.

Rozkładam prostokąt jak powyżej. Zaprasowuję delikatnie oraz przypinam szpilką by szew i materiał nie składały mi się ponownie.

W odległości 18mm od wierzchołka powstałego trójkąta rysuję linię. Następnie przeszywam wzdłuż niej szwem prostym, pamiętając o ryglowaniu szwów.

Gdy już przeszyłam, odcinam kawałek w odległości ok 3mm od przeszycia.

Wywracam na prawą stronę, wypychając ładnie brzegi.

To samo robię z pozostałymi trzema prostokątami.

Następnie podszewkę boków kopertówki złączam za pomocą szpilek z warstwą wierzchnią – prawymi stronami do siebie. Dwie szpilki na górze, są wyznacznikiem początku i końca szycia, gdyż muszę zostawić otwór na wywinięcie je na prawą stronę już po zszyciu.

Po zszyciu, nacinam ostre krawędzie materiału jak na zdjęciu.

Wywracam na prawą stronę i zabezpieczam klamerkami pozostawiony otwór.

Przeszywam górną krawędź na ok 3mm, tak by zamknąć otwór.

Podkład usztywniający podklejam do jednej z warstw kopertówki (ja zrobiłam to do spodniej warstwy torebki).

Przypinam dwie warstwy torebki prawą stroną do prawej. Przeszywam według 1cm zapasu szwu. Po przeszyciu odcinam część zapasu, pozostawiając ok 3mm.

Wywracam na prawą stronę, poprzez pozostawiony na dole otwór.

Przypinam przygotowane wcześniej boki kopertówki do wywróconej i połączonej tkaniny wierzchniej i podszewki z kieszenią. Zaczynam od środka boku (wyznaczonego poprzesz środkowy szew na jego spodzie), który spinam ze szwem przygotowanej wcześniej głównej części torebki. Następnie mocuję bok według zdjęć powyżej i poniżej.

Przeszywam wszystkie warstwy razem. Tutaj polecam założyć igłę co najmniej 90.

To samo robię z drugim bokiem.

Mocuję drugą część zapięcia magnesowego. Zaczynam tak samo jak poprzednio czyli wyznaczam miejsce spotkania się dwóch części zapięcia, poprzez szpilkę.

Ponownie przecinam otwory płytki i zabezpieczam je wcześniej szpilkami by nie zrobić większego otworu.

Zakładam płytkę na przełożone nóżki zapięcia, a następnie zaginam. Przypominam o podłożeniu miejsca zapięcia w przypadku użycia cieńszych i nieusztywnionych materiałów.

Zapięcie mamy już zamocowane na miejscu. Zabieram się za wykończenie pozostawionego otworu na wywrócenie kopertówki. Zszywam w odległości 3mm.

Gdy kopertówka jest już zszyta. Wykańczam ją ostatnim elementem. Zostało mi zamocowanie ramek ozdobnych na torebkę. Możemy użyć kleju tapicerskiego lub kleju w pistolecie. Na brzeg torebki nakładam klej, a następnie ozdobną ramkę. Trzymam aż podeschnie. To samo robię z drugą.

Tak wygląda poprawnie założona ramka.

Teraz możemy cieszyć się nową torebką 🙂 Pamiętać należy o szczegółowym prasowaniu każdego elementu. Dodaje to torebce profesjonalnego wykończenia. W przypadku użycia (tak jak u mnie – wodoodpornego lnu i tkaniny poliestrowej, należy prasować ostrożnie, nie używając wysokich temperatur – gdyż jest to tkanina sztuczna).

 

10 thoughts on “Jesienna, usztywniana kopertówka – tutorial”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top